İçeriğe geç

Como Gölü gezilecek yerler

Paskalya tatilinde boş durmak istemedik ve Bergamo’ya bilet aldık. Aslında amacımız 3 günlüğüne Milano’yu gezmekti, belki bir gün de Como Gölü’ne ayırabiliriz diye düşündük. Daha sonra araştırdıkça, Como Gölü için bir günün asla yeterli olmadığını gördüm. Hızlı aksiyon alamadığımız için Milano’daki rezervasyonumuz da düşünce; dedik ki “Bu bir işaret, haydi sadece Como’ya gidelim.” Ne de güzel yapmışız, Como’da hayatımın en mutlu tatillerinden birini geçirdim ve sanıyorum ki bunaldıkça kaçacağımız yeri bulduk.

Ben sanırım biraz ‘checklist’ tatillerinden sıkıldım. Yani demem o ki; popüler bir şehre gidip, elinde bir yapılacaklar listesi, sürekli bir koşuşturma halinde, elimdeki listeyi bitirmeye çalışmak artık çok da bana hitap etmiyor. Doğa ile daha içiçe olmak istiyorum, daha sakin ve yavaş bir tatil geçirmek istiyorum. Hal böyle olunca, Como’dan daha iyi bir tercih düşünemiyorum.

Bellagio'da arkamda uzanan Alpler
Bellagio’da arkamda uzanan Alpler

Como’ya ulaşım

Como kuzeybatı İtalya’da bulunuyor, biraz daha ötesi İsviçre sınırı. Milano’dan ya da Bergamo’dan trenle ulaşılıyor. Göle inen deniz uçakları da görmedim değil tabii.

Biz Ryanair ile Bergamo Havaalanı’na indik, otobüsle Bergamo’nun tren istasyonuna vardık. Trenle önce Lecco’ya, oradan da başka bir aktarma yapıp kalacağımız kasaba Varenna’ya vardık. Tren yolculuklarımız 1.5 saat kadar sürdü ve çok rahat geçti. Sanıyorum ki bundan sonra çoğu haftasonunu Como’da değerlendireceğiz. Berlin’den ulaşımı bu kadar yakın; hem yüzme/manzara, hem doğa, hem şahane yemekler hem de içten insanlar vaad eden bir yer  kolay rastlanır değil.

Varenna'da lavanta dükkanı
Varenna’da lavanta dükkanı

Como’da nerede kalınır?

Como Gölü 150 km2’ye yayılmış, oldukça geniş bir alanda yer alıyor. Bir çok kasabası var. Bazıları daha turistik, bazıları daha az turistik, bazılarına ise toplu ulaşım oldukça nadir. Biz dolu dolu 3 gün geçirdiğimiz Como Gölün’nde 3-4 kasabayı keşfedebildik. Milano’dan günübirlik yapılan gezilerle buraları keşfetmek ise imkansız olurmuş.

Varenna
Varenna

Como’nun merkezi Como kasabası, ama burası çoğu turistin ortak noktası olduğundan ve görmek istediğimiz yerlere daha uzak kaldığından tercih etmedik. Konaklama için okuduğum yabancı kaynakların da yönlendirmesiyle seçenekleri Varenna, Menaggio, Bellagio’ya indirgedik. Bergamo’dan olan tren ulaşımımız için Varenna’yı tercih ettik ve çok da iyi yapmışız. Hem daha sakin, hem ulaşımı kolay, hem tekne ile diğer kasabalara ulaşım sağlanan bir her.

Odamızın manzarası
Odamızın manzarası
Otelin bize hediyesi, Paskalya çikolataları
Otelin bize hediyesi, Paskalya çikolataları

Bir de çok tatlı insanların işlettiği bir otel bulduk ki, değmeyin keyfimize. Albergo Milano, Varenna’nın merkezinde, feribot iskelesine 2 dk mesafede yer alan çok temiz ve şahane manzarası olan bir otel. Hele bir de lezzetli ötesi bir restoranı var ki ona daha sonra değineceğim. Kısaca bizim sonraki gidişlerimizde de konaklayacağımız otel şimdiden belli.

Bellagio
Bellagio

Bellagio ise Varenna’ya oranla çok daha büyük. Bir sınıflandırma yapmam gerekirse; Bellagio’yu Büyük Ada’ya, Varenna’yı Heybeliada’ya, ilerleyen kısımda değineceğim Lenno’yu ise Burgazada’ya benzetebilirim. Ve ben asla Büyük Ada insanı olmadığım için tercihim her zaman Varenna ve Lenno’dan yana olur.

Varenna

Varenna oldukça küçük bir kasaba. Çok fazla dükkan ve insan yok. Şahane bir manzarası var. Bence tam uzun uzun sohbet edip, şarap içilerek, manzara izlenecek bir yer. Ve benim daha fazlasına ihtiyacım yok.

Varenna
Varenna

Varenna’da akşam yemeklerimizi otelimizin restoranı olan Ristorante La Vista‘da yedik. Restoranın şefi, otelin işletmecisinin eşi. İşine tutkuyla bağlı; masaya geliyor, her yemeği size hikayeleri ile anlatıyor, şarap tavsiye ediyor. İlk akşam Avustralya’daki bir buzdağının 200 m altında yaşayan bir morina balığı türü yedim ve tadını kelimelere dökemem. Yanında içtiğim Sicilya şarabı, yanında yediğimiz peynir tabağı ve ardından Panna Cotta muhteşemdi.

La Vista'daki ikramın şıklığı
La Vista’daki ikramın şıklığı
Eşimin yediği Como Gölü'nden yöresel bir balık
Eşimin yediği Como Gölü’nden yöresel bir balık

İkinci gün dana madalyon yedim, tabii yanında yine şarap ve peynirle 🙂 İkinci günün şahanesi ise biber ilaveli dondurmalarıydı. Yok böyle bir lezzet. Restoranın manzarasına ve çalışanların gülen yüzüne zaten diyecek yok. Hava güzel olursa bir de terası açıyorlar ki, keyifin sözlük karşılığı bu olsa gerek. Varenna’da yemek yiyecekseniz, mutlaka tercihiniz La Vista olsun.

Onun dışında Varenna’daki ikinci durağımız Bar Nilus‘tu. Burada da manzara, yiyecekler ve şaraplar çok şezzetliydi.

Cafe Nilus
Cafe Nilus
Cafe Nilus
Cafe Nilus

Varenna’da iki adet şahane villa var. Bunlardan Giardini di villa Cipressi maalesef yenileme sebebi ile kapalıydı. Ama Villa Monastero’yu ziyaret edebildik. Villanın içini ve dışını beraber gezebileceğiniz gibi, sadece botanik bahçesini de gezebilirsiniz. Botanik bakçe 2 km boyunca uzanıyor ve ziyaretçilerine şahane manzaralar sunuyor.

Villa Monastero
Villa Monastero
Villa Monastero
Villa Monastero

Lenno

İlk günümüzü Varenna’da geçirdikten sonra, ikinci günümüzde feribotla Lenno’ya gittik. Feribot ücretleri gideceğiniz mesafeye göre 2 ile 5 Euro arasında değişiyor. 30 Euro ve 55 Euro fiyatlı küçük gruplar için rehberli turlar da düzenleniyor ama feribot zaten yeterince keyifli, extra para ödemeye gerek yok. Eğer günlük in bin yapacağınız kasaba sayısı 3’ten fazlaysa, günlük bilet almakta fayda var.

Feribottan manzaralar
Feribottan manzaralar

Varenna’dan kalkan feribot Bellagio, S. Giovanni, Villa Carlotta, Tremezzo ve sonrasında Lenno’ya varıyor. Lenno yukarıdada belirttiğim gibi çok sessiz ve sakin bir kasaba. Ama bu mütavaziliğinin yanında Como kıyılarının en güzel villasına ev sahipliği yapıyor: Villa del Balbianello.

Lenno
Lenno
Villa Balbianello
Villa Balbianello

Villanın manzarası ve bahçesinin güzelliği karşısında neredeyse dilim tutuldu. Sanırım bulunduğum en etkileyici yerdi. Aynı zamanda Star Wars’un ikinci filminde Anakin’in Padme’yi öptüğü, ardında da ikilinin evlendiği sahneler burada çekilmiş. Cidden tüm galaksilerde evlenmek için daha iyi bir yer olamazdı.

Villa Balbianello
Villa Balbianello
Villa Balbianello
Villa Balbianello

Lenno’da bir de ev yapımı dondurma satan, binbir çeşit sunun bir dondurmacı var, onu da öneririm.

Lenno dondurmacı
Lenno dondurmacı

Tremezzo

Lenno’dan sonra gittiğimiz Tremezzo ise gördüğümüz diğer kasabalara kıyasla resmen çirkindi. Önünden kocaman bir yol geçmesiyle İstanbul boğaz semtlerinden farkı kalmamış.

Burada Villa Carlotta’yı ziyaret ettik. Villanın kendi feribot iskelesi de var. Villanın geçmiş resimlerinde gördüğüm üzere, çevrede başka hiçbir yapının bulunmadığı dönemde, arkasından yükselen dağlar ile bana aynı filmdeki The Grand Budapest Hotel’ini hatırlattı.

Villa Carlotta
Villa Carlotta
Villa Carlotta
Villa Carlotta – Sabah uyanıp bu balkondan güne başlamak nasıl olurdu acaba?

Bellagio

Son günümüzde Bellagio’ya gittik. Burası da çok çok güzel bir kasaba, ama Varenna’ya kıyasla daha turistik. Son günümüzde hava da iyi olunca, resmen pazar günleri adım atılamayan Büyük Ada’ya dönmüştü. Ama bize yine de şahane manzaralar sundu.

Bellagio'da bir restoranın sanat fışkıran şişeleri
Bellagio’da bir restoranın sanat fışkıran şişeleri

Bellagio’da Salita Serbelloni Sokağı’nda yürüyüp, sokağı fotoğraflamayı unutmayın. Hatta burada aşağıdaki tatlı teyzelerin dükkanına girin ve el yapımı kolyelerinden alın.

Salita Serbelloni'de dükkanlar
Salita Serbelloni’de dükkanlar
Salita Serbelloni'de adeta bir tablonun içindeyim
Salita Serbelloni’de adeta bir tablonun içindeyim

Bellagio Como Gölü’nün iki kola ayrıldığı yerde bulunuyor. Manzaralar gerçekten çok güzel.

Bellagio
Bellagio

Bellagio’da yemeğimizi Metropol Oteli’n restoranında yedik. Porsiyonlar küçüktü, ama yediğimiz kalamar şahaneydi. Bir de sanırım Bellagio’nun en iyi manzarasına sahipti.

Restaurant Hotel Metropole
Restaurant Hotel Metropole

Como Gölü beni gerçekten çok etkiledi ve tekrar gitmek için neredeyse gün sayıyorum.

Sevgiler,

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!