İçeriğe geç

Brüksel gezilecek yerler

Aşık olduğum şehirlerden biri: Brüksel gezi notları, gezilecek yerler bu yazıda. 🙂 Brüksel; sürekli ucuz uçak seçenekleri arasında karşıma çıkan, ama okuduğum “çok sıkıcı yaaa” yorumları nedeniyle tercih etmediğim bir yerdi. Ta ki Aralık ayında, kuzenlerimle günübirlik de olsa bu şehri ziyaret edip, vurulana dek. Daha bir ay dolmamıştı ki; Ocak ayında bir kez daha gittim, o derece bir vurulmaktan söz ediyorum. 🙂 Siz de, bu şehri sıkıcılıkla itham edenlere asla kulak asmayın.

Öyle güzel bir şehir ki, insanda orada yaşama isteği uyandırıyor. Hatta ben; bu şehrin küçüklüğünü, yokuşlarını, yokuşlarında sıralanan ufacık dükkanlarını memleketim Bandırma’ya benzettim, eşim hala benimle dalga geçiyor. 🙂 Ama bu şehir, aynı Bandırma’nın verdiği huzuru verdi bana.

Brüksel, Belçika’nın ve Avrupa Birliği’nin başkenti. Kentte ağırlıklı olarak Fransızca konuşuluyor. Belçika’nın üç resmi dili var: Flamanca (Flemenkçe’nin Belçika’da konuşulan lehçesi), Fransızca ve Almanca.

Muhteşem bir vitrin
Muhteşem bir vitrin

Brüksel’e ulaşım

Brüksel’de iki adet havaalanı bulunuyor: Brüksel Havaalanı BRU ve Brüksel Charleroi Havaalanı. Biz Brüksel Havaalanı’na indik ve havaalanı şıklığı ile ilk dakikada gönlümü çaldı. Havaalanından bir başka etkilenme sebebim ise alanın ortasına konmuş piyano oldu. Çünkü bir süre sonra, bu piyanoyu çalmak için sıra oluştu. 🙂 Havaalanından şehre zemin katındaki tren istasyonundan kalkan trenler ile 20-25 dakikada ulaşabilirsiniz.

Hollanda, Fransa ve Almanya’nın ortasındaki jeopolitik konumu nedeniyle Brüksel’e, trenle de oldukça kolay ulaşılıyor. İkinci gidişimizde Paris’ten Brüksel’e trenle yaklaşık iki saatte ulaştık. Ana tren istasyonundan şehir merkezine yine trenle ulaşmak mümkün. Yalnız şehir içi trenler için, bilet otomatları sadece bozuk para alıyor ve onun da belli bir sayıyı aşmaması gerekiyor. Bilet alacaksanız aklınızda bulunsun.

Brüksel’de ulaşım

Brüksel’in tarihi merkezi çok ufak, hiçbir ulaşım aracı kullanmadan şehri gezebilirsiniz. Şadece şehrin sembollerinden sayılan Atom Heykeli (Atomium) ve hemen yanında yer alan Mini Europe şehrin biraz daha dışında kalıyor. Buraya tramvaylar ile ulaşabilirsiniz.

Brüksel’de konaklama

Brüksel’de Motel One‘da konakladık, çok memnun kaldık. Paris’teki hayal kırıklığımızdan sonra bu otel nasıl iyi geldi anlatamam. Hatta oteli o kadar beğendik ki, artık her yerde Motel One’da kalırız diye karar verdik. Ama Motel One’nın sadece Kuzey Avrupa ülkelerinde şubeleri bulunuyor. Brüksel genelindeki otellerde kahvaltı genellikle ücretli, ama şehir merkezinde konaklıyorsanız, otele para vermek yerine bu güzel şehirde daha fazla vakit geçirmenizi tavsiye ederim.

Brüksel’de yeme içme

patates kızartması
Patates kızartması

Brüksel’in meşhur bir sürü yiyeceği ve içeceği var. Yenecek içecek listesini tamamlamak epey zor. Waffle, çikolata, patates kızartması, midye ve bira. Kısa süreniz varsa hangisini yetiştirebilirseniz kar 🙂

Waffle konusunda Ghent’te yediğim waffle’ı tek geçiyorum, Brüksel’dekini beğenmedim.

Gezide Hard Rock Cafe‘de yemeyi çok yüzeysel bulsam da, eşimin ısrarıyla orada yedik. Yemeği çok beğensem de, yine de daha lokal bir yerde yemeği tercih ederdim.

Meydanda şahane dekorasyonları olan restoranlar var. La Brouette‘da oturduk ve içeriye hayran kaldık.

Brüksel’de çikolataya karşı koymak çok zor, o sebeple kendinizi bırakın gitsin 🙂

Kahvaltıyı ise Saint-Hubert pasajında bulunan Le Pain Quotidien‘de yaptık. Pasajın şahane atmosferinden ve yediklerimizin tazeliğinden o kadar etkilendik ki, akşamüstü tatlımızı yemek için yine buraya gittik. Ama standart Türk kahvaltısına benzer beklentilerle gitmeyin. Somon ve yumurta yedik ve inanılmaz lezzetliydi.

İlk yazılarımı okuyan varsa bilir; öncesinde tatile gittiğimde sürekli bildiğim şeyleri yiyen, yabancı tatlara çok kapalı biriydim. Dünyanın en çok yemek seçen iki kişisinden biriyim, diğeri de babam. 🙂 Ama bir süredir, yeni ve lokal tatlar deniyorum ve asla pişman olmuyorum.

Gelelim Brüksel’de gezilecek yerlere…

Brüksel Gezilecek Yerler

Büyük Meydan / Grand Place

Brüksel’de tüm yollar, Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki bu meydana çıkıyor. Meydanın bir tarafında Belediye Binası yer alırken, karşısında Şehir Müzesi bulunuyor. Her iki senede bir, düzenlenen çiçek festivali kapsamında, meydan çiçekten bir halı ile giydiriliyor. Bir sonraki festival Ağustos 2018’de. Meydan; çevresindeki binalar ile çok görkemli ve çok şık, insanda saatlerce bakma isteği uyandırıyor. Gece ise apayrı bir büyüsü var, binalar ışıklandırılıyor. Yalnız ışıklar 10’da kapanıyor, haberiniz olsun. Belediye Binası’nı karşınıza aldığınızda binanın solunda pirinçten bir kadın ve köpek heykeli var. Brüksel’e tekrar gelmek için heykele dokunabilirsiniz. (Tabii ki dokundum)

Meydanın çevresindeki binalar
Meydanın çevresindeki binalar
Belediye Binası
Belediye Binası

Şehre ikinci gelişimde Gümrük Memurları Günü kutlanıyordu. Ve bu kapsamda meydanda bando gösterisi vardı. Ben daha bu şehri nasıl sevmeyeyim?

Meydanda bando keyfi
Meydanda bando keyfi

Kralın Evi / Maison du Roi

Burası Belediye Binası’nın karşısında yer alan ve şehir müzesi olarak hizmet veren bir bina. Müzeyi ziyaret ettim ama uzun süredir bir müzeden bu kadar memnuniyetsiz ayrıldığım olmamıştı. Müzede ilk iki katta İngilizce anlatım bile bulamadık.

Şehir Müzesi
Şehir Müzesi
Şehir Müzesi
Şehir Müzesi

Bira Müzesi

Meydanda bulunan bira müzesinde 20 dakika süren bir video izliyor ve çıkışta bilete dahil bir bira alıyorsunuz. Birahane kısmı çok güzel ve orijinal olsa da, videonun izlendiği kısım çok ruhsuz.

Bira Müzesi
Bira Müzesi
Bira Müzesi
Bira Müzesi

Müzelik de bir durumu yok, turist kandırmacası.

Video izlenen kısım
Video izlenen kısım

İşeyen Çocuk Heykeli

Bu heykel, Brüksel’in sembolü. Çocuk hakkında bir sürü şehir efsanesi var: Bomba üzerine işeyip şehri kurtardığı ya da bir ajan olduğu vb.

Heykelin 800 adet elbiseden oluşan bir gardrobu var ve özel günlerde bunlar giydiriliyor. Defalarca çalındığı için sergilenen heykel replika, orijinali ve 100 adet kıyafeti Şehir Müzesi’nde sergileniyor.

İşeyen çocuk
İşeyen çocuk

St. Hubert Pasajı

St. Hubert Pasajı, Avrupa’nın en eski çarşısı. İçinde birbirinden şık pastaneler, çikolatacılar ve aksesuar mağazaları bulunuyor. Şehre apayrı bir hava katıyor.

St. Hubert Pasajı
St. Hubert Pasajı

Aziz Michael & Aziz Gudula Katedrali

Şehrin önemli dini yapısı. Kraliyet ailesinin ait düğün, cenaze gibi törenler burada gerçekleşiyor. Katedral 8. yy.’da Aziz Michael’a ithaf ediliyor, 11. yy.’da ise Aziz Gudula’nın kutsal emanetleri buraya getiriliyor. O zamanlar bir şehri kalkındırmanın en iyi yollarından birisi buymuş.

Aziz Michael & Aziz Gudula Katedrali
Aziz Michael & Aziz Gudula Katedrali

Ayrıca tüm şehirde yerlerde bulunan altın renkli deniz kabuğu simgeleri bulunuyor. Orta Çağ’da Santiago de Compostela’da sona eren (Kuzey İspanya) Hristiyan göç yolunu binlerce insan takip edermiş ve haliyle kaybolmamaları için yolların işaretlenmiş olması gerekiyormuş. İşte bu yollardan biri Brüksel’de bulunuyor. Brüksel yönetimi 10 sene önce bu deniz kabuklarını yerleştirerek, Notre-Dame de Bon Secours Kilisesi ile Saint-Jaques-sur-Coudenberg Kiliseleri’nin yolunu işaretlemiş.

Kraliyet Sarayı

Yine şehir merkezine yakın bulunan binalardan bir tanesi Kraliyet Sarayı. Ama artık Kraliyet Ailesi burada yaşamıyor, şehirden uzağa taşınmışlar. Kraliyet Sarayı’nın karşısında ise çok büyük ve güzel Brüksel Parkı uzanıyor. Sarayın yakın çevresinde Belçikalı sürrealist ressam René Magritte’nin müzesi bulunuyor. Vaktiniz varsa ziyaret etmelisiniz, bir sonraki gidişimde ilk işim bu olacak.

Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Atomium

Şehrin dışında bulunan bu heykel 1958 Expo fuarı için yapılmış. Demir atomun 165 milyar kez büyütülmüş hali. Kısa süre sergilenmesi beklenirken, şehrin simgesi haline gelmiş ve o günden beri sergileniyor. Heykelin içine girip, atom taneciklerini birbirine bağlayan koridorlar arasında gezmek mümkün.

Hemen yanında ise tüm Avrupa’daki sembol yapıların küçük versiyonlarının yer aldığı Mini Europe alanı bulunuyor. Burası da bir sonraki gidişimize kalan yerlerden.

Ben Brüksel’i çok sevdim, eminim ki siz de seversiniz. Video linkimiz de asagida…

Sevgiler,

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!