İçeriğe geç

Toskana gezi rehberi

Ekim ayının sonunda uzun zamandır görmek istediğimiz Toskana’ya dört günlüğüne gitme şansımız oldu. Toskana ulaşım zorluğu, kısıtlı zamanda görülecek çok yer olması sebebiyle biraz beni korkutsa da, bize sunduğu şahane manzaralar ve huzurlu hayat ile gönlümüzü fethetti.

Cappella della Madonna di Vitaleta
Cappella della Madonna di Vitaleta

Toskana’ya ulaşım

Toskana’ya giderken; uçak bileti fiyatlarını dikkate alarak daha ekonomik bir seçenek olan Pisa’ya uçtuk. Akşam saatlerinde vardığımız Pisa’da bir gece konaklayarak; sabah erkenden trenle Empoli aktarmalı olarak Siena’ya gittik. Tatilimizin 2 gecesini geçireceğimiz San Quirico dʼOrcia kasabasına Siena’dan otobüs ile ulaştık. Toskana Floransa ve Pisa’yı da içerisine alan oldukça büyük bir bölge ama biz bu iki şehri daha önce ziyaret ettiğimizden bu kez Toskana’nın taşrasında vakit geçirmek istedik. Ama bu şehirleri görmediyseniz Pisa’yı çok gezilesi bulmasam bile Floransa için sadece 3 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Tam bir sanat ve tarih şehri olan Floransa’ya aşık olmuştuk. Yine uçak fiyatlarını dikkate alarak dönüşümüzü Bologna’dan yaptık ve burada da bir gece konakladık.

San Quirico dʼOrcia
San Quirico dʼOrcia

Toskana’da ulaşım

İtalya’da şehirler arası tren ile çok rahat seyahat edebilseniz de; tren istasyonlarının olmadığı, ulaşımın otobüsler ile sağlandığı küçük köy ve kasabalara ulaşmak için epey çaba sarfetmeniz gerekiyor. Bence araba kiralamak kısıtlı sürenizi iyi kullanmanız ve daha çok yer görmeniz açısından çok daha iyi. Siena’dan San Quirico dʼOrcia kasabasına ulaşmak için bölgesel otobüsleri kullandık. Bu otobüsler günde bir kaç kez sefer yapıyor. San Quirico dʼOrcia’nın içinde ise çevre kasabalara gidip gelen başka otobüsler var ama sefer sayıları o kadar sınırlı ki, kaçırdığınızda bir sonraki sefer için 3 gün beklemeniz gereken otobüsler var. Pazar günleri ise bölgede hiçbir otobüs çalışmıyor. Durum böyleyken araba kiralamak daha avantajlı.

Siena
Siena

Toskana’da konaklama

Pisa’da konaklama konusunda önemsediğimiz tek şey otelin tren istasyonuna yakınlığı ve yüksek puanlı olması oldu. Bu doğrultuda Affittacamere Stazione Pisa Centro‘yu seçtik. Burası aslında bir kaç odalı fazla lüks barındırmayan, mobilyaları yetmişlerden kalan bir pansiyon. Bir gece için serinliği dışında bizi rahatsız eden bir durum olmadı. Ayrıca çok tatlı bir sahibi (ya da yöneticisi) var. San Quirico dʼOrcia’da ise Wellness Center Casanova‘yı tercih ettik. Oldukça temiz, San Quirico dʼOrcia ovasını önümüze seren şahane manzaralı bir odada konakladık. Kahvaltı da tatmin ediciydi. Aynı zamanda kasaba merkezine de 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesindeydi. Bologna’da ise Nuovo Hotel Del Porto‘yı tercih ettik. Her şey çok yeni ve temiz görünmesine karşın, yatak örtülerimiz lekeliydi. Ancak değiştirilmesini rica edince, değiştirdiler. Kahvaltısı da orta şekerdi.

Odamızdan manzara
Odamızdan manzara

Toskana’da yeme içme

Her İtalya ve Yunanistan tatilinde olduğu gibi bu tatilde de fütursuzca yemek yedim. Her şey o kadar taze ve lezzetliydi ki. Şiddetle önereceğim ilk restaurant Pisa’daki Lo Schiaccianoci, burayı pansiyon sahibimizin tavsiyesi ile bulduk. Otele 2-3 dakika mesafede, inanılmaz lezzetli yemekler sunan, tamamen yöresel bir restaurant. Burada yediğim midyeli makarna, panna cotta; içtiğim ev yapımı beyaz şarap kelimelere dökemeyeceğim kadar lezzetliydi. San Quirico dʼOrcia’da yemeklerimizi otelin restaurantında yedik, Ristorante La Taverna Del Barbarossa otel dışındaki misafirlere de açık. Ancak yılın belirli zamanlarında hizmet veriyor. Burada yediğimiz, Toskana’ya özgü koyun peynirlerinin tadı hala damağımda; eğer benim gibi bir peynir sevdalısıysanız mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.

Toskana’da yapılacaklar

1.Fotoğrafa doyun

Tablo gibi manzaralar eşliğinde muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

San Quirico dʼOrcia
San Quirico dʼOrcia

2. Siena’da kaybolun

Siena, İtalya’nın en turistik yerlerinden bir tanesi. Şehir ortaçağ görüntüsünü tamamiyle koruyor.  Piaza del Campo Meydanı’nda her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos’ta geleneksel at yarışları düzenleniyor. Palazzo Pubblico, Torre del Mangia ve Gaia Çeşmesi deniz kabuğu şeklindeki bu meydanda bulunuyor.

Şehirde her sokak size şahane manzaralar sunuyor, şehri gezmenin en güzel yolu, sokaklarında kaybolmak. Siena katedrali ise oldukça görkemli.

Siena
Siena
Siena Katedrali
Siena Katedrali

3.Bomboş, insansız, göz alabildiğine uzanın yeşilliklerin tadını çıkarın

Tatil boyunca öyle güzel manzalara rastladık ki; sanıyorum ki bunların eksikliğini hissedip, kısa süre içinde tekrar yolumuz Toskana’ya düşecek. Ne yana baksanız bir tablonun içinde buluyorsunuz kendinizi. diyecek çok şey yok, fotoğraflar kendilerini anlatıyor zaten.

San Quirico dʼOrcia
San Quirico dʼOrcia

4.Yerel lezzetleri keşfedin

İtalya diyince aklınıza düşen lezzet imajının daha ötesi Toskana. Her şey o kadar taze, yöresel ve parmak yedirten cinsten ki; insan iki öğünlük yese bile aklı hala yiyemediklerinde.

5.Bologna’da Piazza Maggiore’yu defalarca turlayın ve her gördüğünüz pasaja ve avluya girin

Bologna’da görülecek yerler Piazza Maggiore çevresine toplanmış durumda. Neptün Çeşmesi, Belediye Sarayı ve Basilica San Petronio ve Palazza Re Enzo bu meydanda bulunuyor. Ama bu meydan çevresindeki hangi pasaja ya da hangi avluya girsem şahane ortamlarla karşılaştım. Keşfetmekten korkmayın.

Bologna
Bologna

6.Güneşin doğuşunu ve batışını bir de bu topraklar üzerinde izleyin

Uçsuz bucaksız bu topraklarda güneş o kadar güzel doğuyor ve batıyor ki, gökyüzü binbir ayrı renge bürünüyor. Dünyanın size sunduğu bu şöleni görmezden gelmeyin.

Güneşin batışı
Güneşin batışı

Son olarak gelelim tatilimizin bütçesine… Yiyip içmekten geri kalmadığımız ve geç kaldığımız için uçak biletlerini oldukça pahalıya aldığımız bu tatilde bütçe de biraz yüksek oldu.

2 kişi toplamda 1000 euro harcadık.

İtalya’ya uçak bileti: 370 Euro (2 kişi)

İtalya içi ulaşım: 100 Euro (2 kişi)

Yeme-içme: 140 Euro (2 kişi)

Konaklama: 400 euro (2 kişi)

 

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!