İçeriğe geç

Zürih – Yerleşmek isteyecek kadar sevdiğimiz şehir

Geçtiğimiz Mayıs ayında Zürih’i ziyaret ettik. Zürih’e karşı özel bir ilgimiz yoktu, Easyjet’in uygun bilet fiyatlarını görünce değerlendirmek istedik. Ne kadar da güzel yapmışız. Şehre resmen aşık olduk. İsviçre Avrupa Birliği’ne üye değil ama Schengen Bölgesi’nde yer alıyor. Yani Schengen ülkelerinden pasaport kontrolsüz ülkeye giriyorsunuz.

Aslında ben her seyahatimde dünyanın en güzel yerindeymişim gibi hissederim ve coştukça coşarım. Ama Zürih’i eşim de çok beğendi. Hatta biz indiğimiz gibi buraya mı yerleşsek diye planlar yapmaya başlamıştık. Mayıs ayını Berlin’de sürekli yağmur ile geçirince burası güneşi ve gölü ile adeta bir Miami oldu gözümüzde. İnsanını da çok sevdik. Bize Almanlar’a nazaran oldukça sıcakkanlı geldiler. Alman akadaşlarla konuştuğumuzda ise anlık iletişimde öyle olsalar da aralarına karışmanın çok daha zor olduğunu söylediler. Ne derece doğrudur bilemiyorum.

İşviçreliler de Almanca konuşuyor. Biz havaalanında, markette, restoranda anlamakta zorlanmadık ama muhtemelen kendi aralarında çok daha farklı konuşuyorlar. Hele gençlerin konuşması bana Almanca’dan daha çok başka dilleri çağrıştırdı.

Limmat Nehri kıyısı
Limmat Nehri kıyısı

İsviçre pahalı mı?

Peki gelelim meşhur “İsviçre pahalıdır.” algısına, bu algı bana göre eksik, çünkü İsviçre çok ama çok pahalı. Göl kenarında 5 İsviçre Frangı’na küçük su almışlığımız var ki adama kalp krizi geçirtir. O kadar pahalı ki aynı İsviçre üretimi ürünü Avrupa’nın başka bir yerinde İsviçre’den daha ucuza alabiliyorsunuz. Oradayken bu konuya epey kafa yorduk. İlk baş belki vergiler yüksektir dedik ama tam tersi, vergiler de çok düşük. Sonra şöyle bir bilgiye ulaştık. İsviçre’de gelir diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha yüksek. Bu yüksek gelirler kiraların ve ürünlerin/hizmetlerin fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Maaşını İsviçre’den alıp, başka bir ülkede harcarsan inanılmaz kar ediyorsun. İsviçreliler eskiden sınırdaki Alman şehirlerinden alışveriş yapıyorlarmış ama sanırım son zamanlarda kısıtlamalar sözkonusuymuş.

İsviçre Frankları
Dünyanın en güzel paraları İsviçre Frankları olsa gerek. Renklerin güzelliğine bakın…

Peki bu pahalılığın turistlere yansıması nedir? Kısa süreli tatillerin pek etki yaratacağını düşünmüyorum çünkü pahalılık algısını bilerek gidiyorsunuz ama İsviçre’de uzun süreli bir tatil planlamak her yiğidin harcı değil. Migros vb. marketler çok yaygın. Bu marketlerin salata, sandviç vb. taze ürünler sunan şubeleri de var. Fiyatlar daha uygun, öğünleri ağırlıklı olarak buralarda geçirirseniz daha az zararla evinize dönebilirsiniz.

Zürih’te otel fiyatları da oldukça yüksek, bu sebepten şehir merkezine tramvay ile 10 dakika uzaklıktaki bir otelde konakladık. Otel yeni ve temizdi. Çevresinde bar ve restoranlar vardı. Ve gün içerisinde oldukça fazla tramvay seferi var hiç zorluk çekmedik. Seçtiğimiz oteli buradan görebilirsiniz. Otellerde genellikle kahvaltı dahil değil, kişibaşı 20 İsviçre Frangı gibi bir tutar çıkarıyorlar aman eksik olsun kahvaltınız diyorsunuz.

Gelelim toplu taşıma ücretlerine. Havaalanına iner inmez 3 günlük Zürih kartlarımızı aldık. Bu sayede toplu taşımaya ayrıca para ödemedik. İlk başta kart ücreti yüksek gelse de hesapladığımda parasını çıkartmıştık:) Zürih kart hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Grossmünster
Grossmünster

Zürih gezilecek yerler

Biz bu seyahatimizde müze müze koşturmayalım, sakin vakit geçirelim istediğimizden sadece Zürih Ulusal Müzesi’ni ziyaret ettik. Teknolojik, interaktif ve çok eğlenceli bir müzeydi. Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Onun dışında Fraumünster’de Marc Chagall’ın vitrayları görülmeye değer.

Fraumünster - Vitray detayları
Fraumünster – Vitray detayları
Fraumünster - Vitray detayları
Fraumünster – Vitray detayları

Fraumünster’de vitraylar

Zürih gölü kıyısı daima çok hareketli. Herkes yüzüyor, piknik yapıyor, mangal yapıyor, eğleniyor. Zürih’i bu kadar sevme sebeplerimizden biri çok yaşayan bir şehir olması. Ayrıca göl üzerinde farklı farklı turlar düzenleniyor. Göl kenarında şahane manzaralar var, ayrıca uzaktan Alpler’i de görüyorsunuz.

Tekne turundan manzaralar
Tekne turundan manzaralar
Tekne turundan manzaralar, uzakta Alpler
Tekne turundan manzaralar, uzakta Alpler

Lindenhof; güzel bir parkın bulunduğu, dik yokuşlu, şahane tarihi evler bulunan bir muhit. Limmat Nehri ve Zürih’i yukarıdan seyredebilirsiniz.

Lindenhof
Lindenhof

Uetliberg

Uetliberg
Uetliberg

Uetliberg 873 m yükseklikte Zürih Gölü’nü ve Alpleri izleyebileceğiniz bir tepe. Merkezden 30 dk’lık bir tren yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Tren Zürihkart’a bedava. Gözlem terasına çıkabilmeniz için bozuk para götürmeyi ihmal etmeyiniz.

Uetliberg
Uetliberg
Uetliberg
Uetliberg

Rheinfall / Ren Şelalesi

Rheinfall
Rheinfall

Rheinfall 150 metre genişliği ve 23 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en büyük şelalesi. Zürih’ten trenle ulaşabilirsiniz, maalesef bu sefer Zürihkart’a bedava değil ve ucuz da değil. Ama Zürih’e gelmişken, gitmemek olmaz. Güldür güldür akan su resmen ruhunuzu, beyninizi temizliyor. Alanda tekne turları da düzenleniyor. Islanmak için önde oturmanız lazım:)

Rheinfall
Rheinfall
Rheinfall
Rheinfall

Rheinfall’dan geçen ve Zürih Havaalanı’na giden express trenler mevcut. Yalnız şelaleye yakın olan istasyondan değil, bir 15 dakika mesafedeki başka bir istasyondan geçiyorlar, aklınızda bulunsun.

Rheinfall’da 30 derecece bunalmışken, akşamında gri Berlin’imize döndük. Döndükten sonra 1-1,5 ay kadar daha Zürih’e yerleşme hayalimiz devam etti. Temmuz-Ağustos’ta Berlin’de güneşi gördük de biraz kendimize geldik. Özetle biz Zürih’i çok sevdik, gitmeyi düşünenlere tavsiyemizdir.

Paylaş

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!