İçeriğe geç

Selanik – Güzel sofralar, güzel insanlar

Temmuz ayında Yunan arkadaşımızın memleketi Selanik’i ziyaret ettik. Asıl amacımız Olimpos Dağı’na tırmanış olsa da bir çok yer görme şansımız oldu.

Aslında daha önce Selanik’i ziyaret eden arkadaşlarımdan edindiğim izlenim Selanik’in İzmir’e çok benzediğiydi. Hal böyle olunca ve ben de üniversite hayatımın geçtiği İzmir’e senelerdir hasret olunca beklentim oldukça yüksekti. Ama İzmir’in havası apayrı tabii ki.

Şehirde aynı İzmir’deki gibi bir kordon şeridi var, ama böyle bir kirlilik ve koku olamaz. Nasıl bu konuya bu kadar ilgisiz kalabiliyorlar çok enteresan. Bunda belki de içerisinde bulundukları kriz etkilidir bilemiyorum. Kriz demişken, sokaklarda gezerken bir çok boşaltılmış dükkan görüyorsunuz ve Yunanlar ile konuşunca durumun ciddiyetini daha iyi anlıyorsunuz.

Ama Yunan mutfağı bir efsane. 4 gün boyunca deniz ürünlerinin, ev yapımı şarapların ve tazecik sebzelerin dibine vurduk. Her şey o kadar lezzetli ve boldu ki. Zaten 2013 yılındaki Rodos gezimizde de Yunan mutfağının hastası olmuştuk. Yunan mutfağı diyorum ama neredeyse Türk mutfağıyla aynı. İsimler bile aynı: börekler, sardalyalar, cacıklar.

Yunanistan’daki süt istasyonlarına değinmeden geçemeyeceğim. Yerel üretimi desteklemek için caddelere süt istasyonları kurmuşlar. Ya şişeni yanında getirip, ya da oradan alıp süt dolduruyorsun. Marketlerden daha uygun fiyata satıyorlar. Ben süt sevmesem de, bence şahane bir uygulama.

Selanik - Süt istasyonu
Selanik – Süt istasyonu

Halkidiki

Olimpos Dağı

Yunanistan - Olimpos Dağı
Yunanistan – Olimpos Dağı

Olimpos Dağı 2917 metre yüksekliği ile Yunanistan’ın en yüksek dağı. Dağda tırmanış yapabiliyorsunuz, hatta düzenli olarak yapılan dağ maratonları da mevcut. Tırmanma dediysek belirli bir noktaya kadar alet edevat gerekmiyor ama göründüğü kadar da kolay değil. Hele ki dönüş bana kalırsa epey tehlikeli ve zordu. 3,5 saatten tırmanıştan sonra bana hala 40 dakika daha var dediklerinde bir an geri dönmeyi düşünmedim değil. Hayatımın en zorlu ama gururlu aktivitesiydi sanırım.

Yunanistan - Olimpos Dağı
Yunanistan – Olimpos Dağı

Yine çok şahane manzaralar gördük, saatlerce doğayla baş başaydık.

Yunanistan - Olimpos Dağı
Yunanistan – Olimpos Dağı

Biz ilk refüje kadar tırmandık. Yakın mesafede 2. bir refüj daha mevcut. Sonrası ise çok daha çetin ve yürek isteyen bir yolculuk. O kadar da kendimizi tehlikeye atmaya gerek yoktu bence. Bu refüjlerde çadır kuran ya da yatakhanelerde kalan dağcılar oluyor, buralarda yemek de yiyebilirsiniz ama refüjlerdeki temizliğin pek iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Tabii imkanlar o kadar kısıtlı ki, her şey eşekler ile taşınıyor. Dolayısı ile temizlik beklemek de saçma. Ama bizim gibi böyle konulara takık insanlarsanız yemeğinizi yanınızda taşıyınız.

Yunanistan - Olimpos Dağı Zirve
Yunanistan – Olimpos Dağı Zirve

Atatürk Evi

Selanik - Atatürk evi
Selanik – Atatürk evi

Selanik’e gelen Türkler’in olmazsa olması olarak Atatürk’ün evini de ziyaret ettik. Bu evin psikolojisi çok ilginç, içerisinde çok fazla şey bulunmasa da, ev ilk haliyle muhafaza edilemese de Atatürk’ün orada doğmasının duygusu insanı ele geçiriyor. Ziyaret sırasında Yunan arkadaşımız da bizimle beraberdi, Atatürk ile ilgili kısıtlı bilgiye sahip olduğu için onun için çok bilgilendiriciydi. Okuduklarından ve gördüklerinden çok etkilendi ve kendileri için de böyle bir lider diledi. Biz de böylesine büyük bir lidere sahip olmanın gururu ama eksikliğine duyduğumuz özlemle evden ayrıldık.

Selanik - Atatürk evi
Selanik – Atatürk evi
Selanik - Atatürk evi
Selanik – Atatürk evi

Halkidiki

Evin hemen yanında Selanik Türk Konsolosluğu yer alıyor. Binanın bulunduğu caddenin adını Atatürk Caddesi olarak değiştirmek istemişler ama şimdiki adının geldiği “Agiou Dimitriou” çok önemli bir Selanikli aziz olduğundan din baskısı tabii ki ağır gelmiş ve değişiklik kabul görmemiş.

Evin tarihi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ancak bu bağlantıdaki resimler eski, bilgilerinize.

Kamara Meydanı – Rotonda

Kamara Meydanı gençlerle dolu. Alanda bir çok tarihi yapı var. Biraz ilerisinde ise eski bir Roma yapısından camiiye çevrilmiş Sultan Hortaç Camii yer alıyor. Şu an müze olarak kullanılıyor.

Selanik - Eski Sultan Hortaç Camii
Selanik – Eski Sultan Hortaç Camii
Selanik - Eski Sultan Hortaç Camii
Selanik – Eski Sultan Hortaç Camii

Selanik Surları

Selanik surlarında günbatımı
Selanik surlarında günbatımı

Güzel bir günbatımı izlemek için Selanik’in yükseklerinde bulunan surlara gitmenizi öneririm. Burası akşamüstü tıklım tıklım. Çevrede güzel manzaralı kafe ve barlar var.

Selanik surları
Selanik surları

Halkidiki

Yunanistan - Halkidiki
Yunanistan – Halkidiki

Selanik’e gidip, denize bu kadar yaklaşmışken, bir de yüzelim istedik. Bunun için 1 saat mesafedeki Halkidiki’ye gittik. Şehir merkezinden otobüsler ile buraya ulaşabilirsiniz. Ancak merkezden kalkan otobüsler inanılmaz dolaşıyor ve içerisinde bir gün havası yaşanıyor. Otobüse binen herkes birbirini tanıyor ve yaş ortalaması 65. Halkidiki olarak arama yaptığınızda Maldivler gibi turkuaz resim görselleri görüyorsunuz. Ancak bu koylara ulaşmak toplu taşıma ile mümkün değil. Bir başka koysa manastıra ait ve sadece erkekler girebiliyor. Bizim otobüs ile gittiğimiz ise ilk koy ve turkuaz bir deniz yok. Ama son derece güzel ve temiz bir deniz.

Şezlong ve şemsiyeye para vermiyorsunuz, sadece içtiğinizi ödüyorsunuz. Ve denize sıfır harika tavernalar mevcut.

Kordon

Şehrin kordonunda bir çok görülecek şey var. Bunlardan bazıları Beyaz Kule, denizin kenarında yer alan şemsiyeler ve fıskiyeler, Büyük İskender heykeli.

Yunanistan ile Makedonya arasında tarihi her konuda anlaşmazlık mevcut. Özetle Yunanistan Makedonya’yı bir ülke olarak tanımıyor ve onlara Üsküplüler diyor. Bunun sebebi Yunanistan’da Selanik’in de içinde bulunduğu Makedonya diye bir bölge olması ve eski Makedonyalılar’ı Yunan kabul etmeleri. Bu görüşe göre Büyük İskender tabii ki de Yunanlar’ın kahramanı.

Selanik - Büyük İskender heykeli
Selanik – Büyük İskender heykeli

Daha Yunanistan’da keşfedecek çok yer, yenecek çok yemek var. Yeni keşiflerde görüşmek üzere:)

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!