İçeriğe geç

Köln – Ren Nehri’nin güzelleştirdiği şehir

Kara Orman’a gitmeden önce aktarma ve akraba ziyareti üssü olarak Köln’ü belirledik. Çok da iyi yapmışız, çünkü sınırlı zaman geçirmemize rağmen çok beğendik.

Ulaşım Berlin’den DB (Deutsche Bahn) ile 4-5 saat kadar sürüyor. Bileti ne kadar önce alırsanız, o kadar uygun fiyatlı olur. Ayrıca DB size belirli bir ücret karşılında koltuğunuzu rezerve etme hakkı sunuyor. Bence bu fazladan tutarı ödeyip, koltuğunuzu ayırtmakta fayda var çünkü biz gidiş yolculuğumuzun 2-3 saatini ayakta yaptık ve çok hoş olmadı:)

Hemen hemen her Avrupa şehrindeki gibi tren istasyonu da şehir merkezinde. Güzel Hohenzollernbrücke / Hohenzollern Köprüsü ile Ren Nehri üzerinden şehre varıyorsunuz.

Hohenzollern Köprüsü
Hohenzollern Köprüsü

Bu köprü yayalara da açık. Köprüde yürürken aşıkların kilitlerini de görebilirsiniz.

Köprüdeki kilitler
Köprüdeki kilitler

Köln’ün en sembolik yapısı tüm heybeti ile uzanan, Orta Çağ mimarisini sonuna kadar yansıtan Köln Katedrali. Katedralin yapımı 632 sene sürmüş, katedralde bulunan kral kemiklerinden dolayı Köln şehri hala hristiyanlarca kutsal sayılıyormuş.

Köln Katedrali
Köln Katedrali

Köln katedralinin içi dışı kadar görkemli değil bence ama girişte bulunan görüntü beni çok etkiledi. Bir kayık ve mülteci çocukların olduğu bir resmin önüne yansıtılan çeşitli dillerdeki “İsa, mülteci botunda oturuyor.” yazısı bence çok vurucu ve insana kendini sorgulatan  bir etki yaratıyor. Bu etkinin hangi dinin hangi peygamberin sembolize edildiği ile bir ilgisi yok, bu sorun tüm insanlığın sorunu, sorunu da değil ayıbı. Dolayısı ile bize ayıbımızı hatırlayıp, biraz empati kurmamıza vesile olan bu görüntü bizi derinden etkiledi.

Katedralin içi
Katedralin içi

Katedralden sonra Ren Nehri kenarında uzanan şehrin alışveriş ve eğlence sokaklarında yürüdük. Şehir tarihi dokusu, şirin ve dar sokakları, Ren Nehri ile çok güzel ve şık bir şehir. Ayrıca Hollanda, Fransa gibi ülkelere yakınlığıyla Almanya’da stratejik bir konumda bulunuyor. Çevre ülkelere ya da Almanya’nın diğer bölgelerine buradan tren aktarması ya da otobüsler ile ulaşmak iyi bir fikir.

Düren

Bu gezimizde Köln’e 40 dakika araba mesafesindeki Düren’e bağlı çayırları da gezme imkanımız oldu. Doğanın bu görsel şovunu da beğeninize sunmak istedim.

Düren'den manzaralar
Düren’den manzaralar
Düren'den manzaralar
Düren’den manzaralar
Düren'den manzaralar
Düren’den manzaralar

 

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!