İçeriğe geç

Kara Orman – Yeşile doymak – 1

Eğer doğa ve yeşilin her tonunun içerisinde olmak istiyorsanız sizin için Almanya’da en doğru adres Kara Orman. Neredeyse Norveç kadar etkiledi bizi. Göz alabildiğince orman, göl, şelale bazen inekler ve diğer hayvanlar 🙂 Bu gezi yaşımımızın ne kadar basitse o kadar güzel olduğunu hatırlattı bize. O sebeple doğa tatili yapmak isteyenlere kesinlikle önerimdir.

Kara Orman
Kara Orman

Bölge çok büyük olduğundan önceden planlamakta fayda var. Bölgede öne çıkan iki önemli şehir var; Freiburg ve Offenburg. Eğer bölgenin kuzeyindeki alanları daha çok görmek istiyorsanız Offenburg’u, güneydeki yerler ile ilgileniyorsanız Freiburg’u başlangıç noktası olarak seçmenizi öneririm. Biz başlangıç ve aktarma noktamız olarak Freiburg’u seçtik.

Kara Orman’a ne zaman gidilir?

Aslında Freiburg Almanya’nın en güneşli kenti. Ama genel olarak bölgenin yükseltisi çok olduğundan ve Almanya havası pek belli olmadığından yağmurlu ve soğuk bir havaya da hazırlıklı olmak gerekir. Biz Ekim ayında gittik. Yağmurluğumuz, montumuz, polarımız, botlarımız, beremiz, şemsiyemiz ve eldivenimiz hep lazım oldu.

Kara Orman’da nerede kalınır?

Yazının başında aktarma noktası olarak Freiburg’u seçtiğimizi söylemiştim. Ama nispeten büyük bir şehirde konaklamak istemedik ve çevre kasabalara yöneldik. Bunun bir diğer sebebi de eğer bu bölgenin büyük şehirlerinde değil de, küçük kasabalarında konaklarsanız bölgedeki bölgesel tren(hızlı trende geçerli değil), otobüslerde, teleferik gibi ulaşım araçlarında bedava ulaşım sağlayan KONUS kartı ücretsiz olarak alıyorsunuz. Yani bir taşla iki kuş. Kartla ilgili bilgiye ve kart kapsamındaki kasabalara buradan ulaşabilirsiniz. Biz konaklamak için Kirchzarten’ı seçtik.

Kirchzarten

Kirchzarten
Kirchzarten

Freiburg’a trenle 15-20 dakika mesafedeki Kirchzarten, aynı zamanda Freiburg’tan bölgenin popüler noktalarından Titisee’ye giden trenin de yolu üzerinde bulunuyor. Freiburg’ta 7. perondan Seebrugg trenine bineceksiniz. Eğer Konuscard’ınız yoksa bilet ücreti 4 Euro. Gün içerisinde her yarım saatte bir tren var. Kasaba restoran anlamında çok yeterli olmasa da büyük bir market bulunması çok işimize yaradı. Bize sunduğu eşşiz manzaralar da cabası.

Kirchzarten
Kirchzarten

Kasabada yeni açılan Die Krone Hotel’de kaldık. Çok temiz, kahvaltısı yeterli, odaları çok ferah bir otel. Aynı zamanda yöneticisi de çok ilgili ve güleryüzlüydü. Otelin önünde Konuscard’a ücretsiz otobüslerden birinin de durağı yer alıyor. Otel detayına buradan ulaşabilirsiniz.

Titisee 

Titisee
Titisee

Kaldığımız Kirchzarten’den Titisee’ye trenle ulaştık. İstasyondan 10 dakikalık yürüyüş ile göle ulaşabiliyorsunuz. Her şey o kadar sakin ve o kadar güzeldi ki, ilk ziyaret ettiğimiz yerde bile bizim için çıta oldukça yükselmişti. Buradaki oteller daha pahalı ve kasabanın merkezi oldukça turistik.

Titisee
Titisee
Titisee
Titisee

Gölün çevresini yürümek oldukça zaman alıyor. Biz yarısından geri döndük.

Titisee’nin yukarısında da ormanlık alanlar bulunuyor. Burada da yürüyüşler yapmak ve sık ağaçlar izin verdiğince gölü yukarıdan izlemek mümkün.

Titisee
Titisee

Schluchsee

Schluchsee
Schluchsee

Titisee’den trenle Schluchsee’ye gittik. Göl Titisee kadar ihtişamlı manzaralar sunmuyor ama bu sevimli kasabayı gördüğümüze pişman olmadık.

Schluchsee
Schluchsee

Feldberg

Feldberg 1493 m yüksekliği ile bölgeki en yüksek dağ. Kışın kayak merkezi. Teleferikler ile zirveye ulaşıp çok güzel manzaralara şahit olabilirsiniz.

Feldberg
Feldberg

Feldberg’e ulaşım toplu taşıma ile çok kolay değil. Schluchsee’den trenle Bärental’a gittik. Oradan biraz yürüyerek otobüs durağını bulduk ve 7300 numaralı otobüsle Feldbergbahn’a yani Feldberg teleferiğine ulaştık. Teleferikle yukarı çıkmak kişi başı 9 Euro.

Feldberg
Feldberg

Triberg

Triberg
Triberg

Triberg bölgenin görülmezse olmazlarından. Offenburg’tan ulaşımı daha kolay. Biz Kirchzarten’dan tren ile önce Freiburg’a oradan da Offenburg’a gittik. Sonrasında da yine trenle Hausach’a gittik ve başka bir trenle Triberg’e ulaştık. İki saatimiz yolda geçti. Triberg’in meşhur şelalerine ulaşmak için ise 15 dakika kadar yokuş tırmandık. Ama şelaleler bize çektiğimiz tüm zorluğu unutturdu.

Triberg
Triberg

Triberg’te biletle giriş yaptığınız bir şelaleler bölgesi var. Bilet 3,5 Euro eğer Konuscard’ınız varsa 3 Euro. Alan epey büyük. Yukarılara tırmanıp doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. İrili ufaklı bir çok şelale var ve yeşilin binbir tonu da onlara eşlik ediyor.

Triberg
Triberg
Triberg
Triberg

Kara Orman gezimizin devamı 2. kısım yazımda.

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!