İçeriğe geç

Sognefjord – Fiyortların en güzeli

Sognefjord önceki yazılarda da belirttiğim gibi; Norveç’in en uzun ve en derin fiyortu. 204 km uzunluğunda ve 1300 metre derinliğinde. Aynı zamanda çevresinde uzanan dağların boyu da 1700 metrelere ulaşıyor.

Aurland’dan 5 saat sürecek bir feribot yolculuğu ile Sognefjord’u keşfe çıkabilirsiniz. Aurland’dan önce fetibot Flåm’dan hareket ediyor. Aslında çok hızlı giden bir deniz otobüsü ama dışarısında durabilmek mümkün. Tabii o rüzgara ne kadar direnebiliyorsanız.

DSC_0708v2.JPG
Sognefjord yolculuğumuzdan kareler

İlk binişimizden sonra 1,5 saat boyunca oldukça mesafeleri dar dağlar arasında, şelaleler eşlinde yolcuğuluğumuz devam etti. İkinci katta feribotun ön kısmından, rüzgara direnebildiğimiz kadar manzaranın tadını çıkardık. Öyle böyle bir rüzgar yok, zaman zaman duramıyorsunuz, sendeliyorsunuz. Ama denizin o kokusu, tadı, tazeliği nefes alırken resmen ağzınıza ve burnunuza doluyor. Oslo-Flåm tren seyahatimiz ile birlikte hayatımdaki en muhteşem ve unutulmaz yolculuk olarak yerini aldı. 1,5 saat sonunda dağlar arasındaki mesafe artıyor, siz biraz alışmış, yorulmuş ve oldukça üşümüş oluyorsunuz. Sonrasında daha tahammül edilebilir bir rüzgara sahip olan feribotun arka kısmını ya da içerideki oturma yerlerini tercih edebilirsiniz. Her tarafı cam olduğu için, içeriden de manzaraya oldukça hakimsiniz. Ayrıca içeride elektrik prizleri ve internet de var.

IMG_2102v2.JPG
Sognefjord yolculuğumuzdan kareler

Bizim yolculuğumuz süresince 11 tane durak geçtik. Ama bu duraklardan bazıları hiçliğin ortasındaydı. Sanıyorum müşterilerin ihtiyaçlarına göre hangi duraklarda durulup durulmayacağı belirleniyor. Örneğin Skjerjehamn’da inecek varsa, duruyor gibi. Feribot içerisinde alacağınız harita ile tüm rotayı takip edebilirsiniz. Ayrıca mürettebat da çok güleryüzlü, haritada bulamadığım yerlerde onlar yardımcı oldular bana.

Duraklar şu şekilde; Flam-Aurland-Leikanger-Balestrand-Vik-Nordeide-Lavik-Rysjedalsvika-Sollibotn-Skjerjehamn-Bergen.

Orta kısmında durağanlaşan yolculuk Bergen’e yaklaştıkça tekrar heyecan uyandırmaya başlıyor ve Bergen’e yanaşana kadar sizi donmaya mahkum ediyor. Tabii ön kısımda bu isteği duyan sadece 4 kişiydik. Gerçekten inanılmaz bir rüzgar. (ki bunu bir Bandırmalı olarak yazdığım da kayıtlara geçsin, Bandırmalı’ya kolay kolay rüzgar koymaz)

IMG_2168v2.JPG
Sognefjord yolculuğumuzdan kareler

15:40’ta bindiğimiz feribot 20:30 civarında Bergen’e vardı. Bergen’de bizleri rengarenk evler ve festival çoşkusuna kapılmış bir kalabalık karşıladı.

Norveç’in ne kadar muhteşem bir ülke olduğunu görmek için;

Bkz: Norveç

Bkz: Oslo

Bkz: Oslo’dan Flåm’a yolculuğumuz

Bkz: Flåm

Bkz: Aurland

Bkz: Bergen

Paylaş

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!