İçeriğe geç

Oslo’dan Flåm’a cennetin içinden bir yolculuk

Cruise gemileri hariç tüm fiyort turlarının ilk adımı Oslo’dan Flåm’a tren ile yolculuk. İnternette ne kadar araştırsanız, okusanız da nasıl bir seyahat yapacağınızı tam kestiremiyorsunuz.

Öncelikle Oslo’dan NSB’nin Voss trenine bindik. Voss bizim dönüşte içerisinden geçtiğimiz yine standart fiyort turları içerisinde olan bir kasaba. Standart turları tercih etmediğimiz, biletleri kendimiz aldığımız için fiyatı daha uygun olan 06:25 trenini tercih ettik. Bunun bir artısı da trenin büyük kısmının boş olması ve gönlümüzce dilediğimiz yerde oturabilmemiz oldu. Bunun neden bu kadar önemli olduğunu da aşağıda belirteceğim. Eğer standart turu almış olsaydık 08:30 treni ile gidecektik ve muhtemelen tüm tren dolu olacaktı.

Oslo - Myrdal yolculuğumuzdan kareler
Oslo – Myrdal yolculuğumuzdan kareler

Trenin dolu ya da boş olması neden bu kadar önemli? Bu trenle rüya gibi bir yolculuk sizleri beklediğinden nerede oturduğunuz büyük önem teşkil ediyor. Yaptığım araştırmalar sonucu gidiş yönünde sol taraf tavsiye ediliyordu. Bir kısım ise sağ tarafı tavsiye etmişti. Sol taraf ağırlıkta olunca, bileti alırken kafamda soru işaretleri de olsa solu tercih ettik. Yolculuk başladıktan sonra ilk 1,5 saat boyunca sağ tarafta devam eden manzaraları gördükçe okuduğum bloglara sinirlenmedim değil. Neyse ki boş olan trende sağ taraftaki manzaraların da keyfine varabildim. Sonrasında ise sol taraf ağırlıklı olarak yolculuğa damgasını vurdu. Bu sebeple ben de solu tercih etmenizi, ama manzaranın tadını çıkarabilmek için sabırlı olmanızı tavsiye ederim.

Oslo - Myrdal yolculuğumuzdan kareler
Oslo – Myrdal yolculuğumuzdan kareler

Bu yolculuğa başlarken beklentim kendimce yüksekti, ama şahit olduğum manzaralardan sonra çıta inanılmaz yükseldi. Yolculuğun başında yemyeşil ovalar içerisinde nehir kıyılarındaki sevimli mi sevimli ahşap evler yerlerini; yüksekliğin artması ile tepeleri karlı dağ yamaçlarındaki evlere, yolculuğun sonlarında ise iklim değiştirmişcesine dev buz kütlelerine bırakıyor. O kadar bakir, o kadar etkileyici ve o kadar unutulmaz bir deneyimdi ki, ne yazsam kelimeler eksik kalır.

IMG_1617v2.JPG
Oslo – Myrdal yolculuğumuzdan kareler

Her seferde bunu yapıyorlar mı bilemiyorum ama bize aksettirildiği şekli ile fotoğraf çekimi için (belki de gerçek sebebi sinyal beklendiği için) 988 metre yüksekliğindeki Haugastøl ve 1.222 metre yüksekliğindeki Finse’de verdiğimiz molalar olayın muazzamlığına muazzamlık kattı. Hayatım boyunca en etkileyici iki seyahat deneyiminden biriydi. Diğeri de tabii ki yine Norveç’te gerçekleşti.

Oslo - Myrdal yolculuğumuzdan kareler
Oslo – Myrdal yolculuğumuzdan kareler

Myrdal’dan Flåm’a yolculuk

Biz Flåm’a gideceğimiz için trenin Myrdal durağında indik ve “Flåmbana” olarak geçen nostaljik Myrdal-Flåm trenine bindik. Myrdal istasyonunda indiğiniz rayların karşısındaki raylardan Flåm trenine biniyorsunuz. Zaten sizinle beraber aynı rotayı izleyen onlarca kişi olacak, aynı zamanda yönlendirme yapan görevliler de mevcut. O sebeple yanlış binme, kaçırma şansınız olamaz. Bu tren Flåm ve Myrdal arası sürekli git gel yaptığından perona yanaştığı yönün tersi istikametinde Flåm’a doğru devam edecek. Yol bir saat sürecek, gidiş yönüne göre sağda oturmanızı tavsiye etsem de, çok kalabalık olduğundan ve öncesinde koltuk tercihi yapamadığınızdan bu biraz zor olabilir. Ama üzülmeyin ayakta, vagon aralarındaki boşluklardan da manzaranın keyfine varabilirsiniz.

Myrdal - Flam yolculuğumuzdan kareler
Myrdal – Flam yolculuğumuzdan kareler

Bu yolculuk ağırlıklı olarak şelale ve akarsular ile dolu. Hepsi yine birbirinden etkileyici. Bunun yanısıra 20 tane de tünelden geçiyorsunuz. Ama yolculuğun en şahane kısmı  Kjosfossen Şelalesi. Sıkı durun, burada da 2-3 dakikalığına bir mola veriyorsunuz. Üzerinizde mutlaka yağmurluğunuz olsun çünkü güldür güldür akan şelale ile sırılsıklam olacaksınız. Ayrıca kapıya yakın bulunun, trenden ilk inen siz olun ve şelale ile başbaşa bir fotoğraf şansı yakalayın. İndiğiniz andan itibaren şelaleye eşlik eden müzik ve dans gösterisi de var. Bulunduğunuz yerden yukarıda, şelaleye yakın bir kadın lirik bir dans yapıyor. Bu dansçılar Norveç Bale Okulu’nun öğrencileriymiş.

Kjosfossen Şelalesi
Kjosfossen Şelalesi

Flåm’da bir sarhoş iniyorsunuz trenden, Norveç’e yakıştırılan tüm sıfatların yetersiz kaldığını hissediyorsunuz ve doğaya karşı minnet dolusunuz.

Norveç’in ne kadar muhteşem bir ülke olduğunu görmek için;

Bkz: Norveç

Bkz: Oslo

Bkz: Flåm

Bkz: Aurland

Bkz: Sognefjord

Bkz: Bergen

Paylaş

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!