İçeriğe geç

Oslo – Frekansımızın çok tutmadığı bir şehir

Oslo’yu uçak ile geliş gidiş yaptığımız günlerde gezme fırsatı bulduk. Varmadan, bu sürenin azlığı beni rahatsız etmişti ama gittikten sonra iyi ki daha fazla vakit ayırmadık dedim.

Aslında o an nereyi geziyorsam, inanılmaz bir at gözlüğü ile o yerin dünyanın en güzel yeri olduğu psikolojisine girerim. Ama benim için Oslo’da tanımlayamadığım, eksik kalan bir şeyler vardı. Öncesinde okuduğum bloglarda Oslo çok sevilen, çok farklı, çok “tasarım” bir şehirdi. Bunlar subjektif şeyler tabii. Ben daha ufak, daha sevimli, daha kurallı bir liman başkenti bekliyorken; çok kozmopolit, uzun ve bana kalırsa çirkin binalar ile dolu bir başkent ile karşılaştım.

Oslo, Norveç’in en büyük, İskandinavya’nın ise 3. büyük şehri. 40 adası var ve Oslo Fiyort’u üzerinde bulunuyor. Nüfusu 648.000. Avrupa’nın en hızlı büyüyen başkenti ve 2000 yılından beri nüfusu %30 artmış. 1000 yıllık bir tarihe sahip olsa da, başkent olması 1814 yılında gerçekleşiyor.

Şehir içi ulaşım:

Havalanından şehir merkezine ulaşmak için iki seçenek var. Bunlardan biri bölgesel tren yani “NSB”, diğeri ise express tren “Flytoget”. Express trenin ücreti 180 NOK, bölgesel tren ise 92 NOK. 5 dakika fark için iki katı para vermeyiniz ve bölgesel tren ile refah içerisinde şehir merkezine varınız. Yolculuk 2 durak ve 23 dakika sürüyor. R10, R11, L12 trenlerin numaraları. Daha havaalanından çıkmadan “trenler” tabelasını takip ederseniz NSB’nin otomatlarına ulaşıyorsunuz. Bu otomatlardan biletlerinizi kolaylıkla alabilirsiniz. Size bineceğiniz trenin numarasını, kalkacağı peronu ve kalan dakikayı gösteriyor. Trenden Oslo S durağında inerseniz de, tren istasyonuna yani şehrin merkezine çıkmış oluyorsunuz.

Oslo’da çok fazla vakit geçirmediğimizden, şehir merkezinden uzakta bulunan noktalar için toplu taşıma kullanma ihtiyacı hissetmedik. Son günümüzde Vigeland Park’a gitmek için istasyondan 32 NOK’a tek kullanımlık bilet aldık. Günlük ulaşım bileti ise 90 NOK. Şehirde yaygın bir toplu taşıma ağı mevcut.

Oslo kart:

Gördüğüm şehir kartları arasında en çok müze dostu olan kartlardan bir tanesi. Bir çok önemli müzeye ücretsiz girebilmenizi sağlıyor. Aynı zamanda toplu taşıma da ücretsiz. Günlük Oslo kart 335 NOK. Bizim çok müze gezmeye vaktimiz olmadığından tercih etmedik. Bu arada ben çoğunu gezemedim ama yiğidi öldür hakkını ver. Oslo birbirinden güzel bir çok müzeye sahip. Benim ziyaret edemediğim Viking Gemi Müzesi’ni ve kutup keşiflerinde kullanılan dünyanın en dayanıklı ahşap gemisinin hikayesini anlatan Fram Müzesi’ni gezmenizi mutlaka tavsiye ederim. Gezme şansı bulabilseydim belki de Oslo hakkında daha olumlu düşünürdüm.

Ayrıca bu kart ile 1-2 saatlik kısa bir çevre fiyort turu da ücretsiz.

Oslo Sentralstasjon / Oslo Central Station / Oslo Tren İstasyonu

Oslo’nun havaalanı gibi bir tren istasyonu var. İçerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz internet de mevcut. Ön kısmı deniz manzaralı. Salonda bulunan piyanoyu da çalabilirsiniz. Eğer bagajlarınızı bırakmak istiyorsanız, kilitli dolapları kullanabilirsiniz. Bu dolaplar boyutlarına göre sırasıyla; 50 NOK, 60 NOK ve 70 NOK. Orta boy dolaplara 2 tane koskocaman sırt çantasını sığdırabilirsiniz. Yine kartla ödeme yapma şansınız var.

Operahuset / Oslo Opera House / Oslo Opera Binası

Opera Binası, tren istasyonunun hemen karşısında bulunuyor. Oslo hakkındaki hayal kırıklığımda bu binanın payı büyük. Bina 2008 yılında açılmış ve çok yüksek bir maliyet bedeli olmuş. Mimarlık firması Shøhetta tarafından yapılmış. Çok güzel, büyülü bir mimarisi var. Terasına çıkıp, manzarayı doyasıya izleyebilirsiniz. Ama limandaki konteynerları, çevresindeki inşaatları ve uzayıp giden binaları gördükçe o manzara beni pek tatmin etmedi. İçeriyi gezmek isterseniz ücretsiz girebilirsiniz, aynı zamanda rehberli turlar da düzenleniyor.

Oslo Opera Binası
Oslo Opera Binası

Hemen önünde, denizin ortasında, camdan ve metalden yapılmış, yana yatmış bir gemi tasviri var.

Oslo Opera Binası
Opera Binası önündeki yatık bir gemiyi andıran çalışma

Burasının Vikingler’in şehre ilk çıktıkları yer olduğu da söyleniyor, ancak ne kadar doğru bilemiyorum.

Karl Johans Gate

Bu sokağa Oslo’nun kalbi diyebiliriz. Bir ucunda tren istasyonu bir ucunda Kraliyet Sarayı olan bu cadde geziniz boyunca en çok zaman geçireceğiniz yerlerden. Cadde üzerinde sağlı sollu butikler, hediyelik eşya dükkanları ve kafeler bulunuyor.

Oslo Karl Johans Gate
Oslo Karl Johans Gate (saat 23.30 civarı)

Stortinget / Parliament Building / Parlamento Binası

Bu güzel bina Karl Johans Sokağı’nın sol tarafında bulunuyor. 1866 yılında yapılmış, rehberli turlar ile gezebilmeniz mümkün. Aynı zamanda çevresindeki tüm binaları da (çoğunluğu otel olarak kullanılıyor) çok sevdim.

Oslo Parlamento Binası
Oslo Parlamento Binası

Nasjonalgalleriet / The National Gallery / Ulusal Galeri

Ulusal Galeri’ye Karl Johans üzerinden sağa döndüğünüzde ulaşıyorsunuz. Giriş ücreti 100 NOK, audioguide da ayrıca ücretli. Çanta ile giremiyorsunuz. Girişteki ücretsiz kilitli dolapları kullanabilirsiniz. Müzede oldukça geniş bir Avrupa Sanatı koleksiyonu mevcut. Aynı zamanda Norveç’in en büyük müzesi. 1837 yılında açılan müzede en popüler eser Edvard Munch’un Çığlık isimli tablosu. Bunun yanında Cezanne, Monet gibi ressamların da eserleri mevcut. Aynı zamanda içerisinde bir workshop çizim odası da bulunuyor, dilerseniz çizim yapabilirsiniz.

Ulusal Galeri
Ulusal Galeri
Oslo - Edvard Munch - Çığlık Tablosu
Oslo – Edvard Munch – Çığlık Tablosu

Det Kongelige Slott (Slottet) / The Royal Palace / Kraliyet Sarayı

Norveç’in kraliyet ailesinin sempatikliği çoğumuzun malumudur. Oslo sokaklarında halkın arasında dolaşan, balık tutmaya, dağ yürüyüşlerine çıkıp halkın kahve ikram edebildiği bir aile. Sarayın önünde 3 tane üniformalı asker bulunuyor. Saray binasına dilediğiniz gibi yaklaşabiliyorsunuz. Sarayın hemen arkasında “Slottsparken” isimli park bulunuyor. Parkı çok seven kraliyet ailesi 1800’lü yıllarda 173 odalı bu saraya taşınmış. Norveçliler’in koştuğu, piknik yaptığı, güneşlendiği bu parkta, kraliyet ailesinin çocukları da rahat rahat oynuyormuş. 95 NOK karşılığında sarayın içerisini de gezebilirsiniz.

Oslo Kraliyet Sarayı
Oslo Kraliyet Sarayı
Oslo Kraliyet Sarayı'ndan Karl Johans Gate
Oslo Kraliyet Sarayı’ndan Karl Johans Gate

Nobels Fredssenter / Nobel Peace Center / Nobel Barış Merkezi

Nobel Barış Merkezi, Oslo’da sahil bölgesinde Belediye Binası’nın çaprazında bulunuyor. Giriş ücreti 90 NOK. İçerisinde Alfred Nobel’in yaşamı ve barış ödülünün geçmişi anlatılıyor.

Akershus Festing / Akershus Fortress / Akershus Kalesi

Oslo’yu korumak amacı ile 1299’da Kral Hakon V. tarafından yaptırılan kale, Oslo’nun kıyı şeridine hakim bir konumda bulunuyor.

Vigelandsanlegget / Vigeland Park

Vigeland Park şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor. Biz son günümüzde tren istasyonundan 32 NOK karşılığında bilet alıp bölgesel tren ile Skøyen durağında inip, epeyce bir yürüyerek parka ulaştık. Park çok büyük, adı Frogner Park olarak da geçiyor. Siz bizim yaptığımız gibi yapmayınız, şehir merkezinden 12 numaralı tramvaya binerek parkın heykelli bölümüne direkt ulaşınız.

Vigelandpark - Heykelli yol
Vigelandpark – Heykelli yol

Park Norveç’in en meşhur heykeltraşı Gustav Vigeland’ın 212 adet granit ve bronz heykeline ev sahipliği yapıyor. Kadın, erkek ve çocuk figürleri hayatın döngüsünü sembolize ediyor. En meşhur heykel Sinnataggen / Little Hot Head (Angry Boy) isimli huysuzlanan bir çocuk heykeli.

Vigelandpark - Angry boy heykeli
Vigelandpark – Angry boy heykeli

Heykelli yolu takip ettiğinizde yine heykellerden oluşan bir havuz ve 121 figürden oluşan bir sütun göreceksiniz. Buradan parkı izlemek ayrı bir keyifli.

Vigelandpark - Havuz
Vigelandpark – Havuz

Park çevre düzenlemesi olarak da çok güzel, son günümüzde acı çeken ayaklarımızın merhemi oldu. Dönüşü tramvaya binmek yerine yokuş aşağı yürüyerek yaptık. 20 dakika civarı sürdü.

Vigelandpark - İnsanlık Sütunu
Vigelandpark – İnsanlık Sütunu

Oslo Rådhus / Oslo City Hall / Oslo Belediye Binası

Sahilde bulunan belediye binasının güzel avlusunu ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Ancak binanın 2. katına çıkmak için rehberli turlara katılmanız gerekiyor. Bu avluda Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta Nobel Barış Ödülü her sene sahibini buluyor. Avluyu Alf Rolfsen’in eserleri süslüyor. Doğu duvarında 1940-1945 yılları arasındaki Nazi işgalini anlatan işgal frizi yer alıyor. Kuzey duvarında ise Norveçli’nin çalışma hayatı yani balıkçılık ve ormancılık anlatılıyor.

Belediye Binası
Belediye Binası

Bina sahip olduğu iki kule ile diğer belediye binalarından ayrılıyor. Kulelerin üzerinde normal ve astronomik saatler yer alıyor. Sabah 7’den gece yarısına kadar saatbaşı bu kulelerden gelen çan sesini duyabilirsiniz. Aynı zamanda doğu kulesi Kuzey Ülkeleri içerisindeki en geniş çan melodisine sahipmiş ve 49 çanı varmış.

Belediye Binası'nın iç avlusundan çalışmalar
Belediye Binası’nın iç avlusundan çalışmalar
Belediye Binası'nın iç avlusundan çalışmalar
Belediye Binası’nın iç avlusundan çalışmalar

Nationaltheatret / National Theatre / Ulusal Tiyatro

Parlamento binasının önündeki yeşil alanın diğer tarafında bulanan bina 1899’da yapılmış ve güzel bir mimariye sahip. Bizim gibi şanslıysanız önündeki çardakta bando izleme keyfini de tadabilirsiniz.

Ulusal Tiyatro
Ulusal Tiyatro

Norveç’in ne kadar muhteşem bir ülke olduğunu görmek için;

Bkz: Norveç

Bkz: Oslo’dan Flåm’a yolculuğumuz

Bkz: Flåm

Bkz: Aurland

Bkz: Sognefjord

Bkz: Bergen

 

Paylaş

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!