İçeriğe geç

NORVEÇ – Bitmesin istediğim bir rüya…

Norveç’e senelerdir süregelen düşkünlüğüm, tüm yakın çevremin malumudur. Sanıyorum bu hayale kavuşmamdan onlar da son derece memnunlar. Çünkü artık Norveç tacizlerim son bulacak. Olur olmaz zamanlarda Norveç resimleri paylaşmak, konuyu sürekli Norveç’e getirmek, Norveç resimlerine baktıktan sonra bir süre kendime gelememem ve konuya dahil olamamam… Yani kısaca gözümüz aydın, ben Norveç’i gördüm.

Norveç’in pahalı imajı malumunuz. Türkiye hareketli seferlerde uçak biletleri de el yakıyor ve dolayısı ile Norveç ne kadar isteseniz de, çat diye gidilebilecek bir yer olmuyor. Berlin’den ise  2-3 ay öncesinde inanılmaz ucuz fiyatlara 1,5 saatte Norveç’in başkenti Oslo’ya ulaşabilmeniz mümkün.

Norveç’te İngilizce bilmeyen kimseye rastlamadık. Sosyal medyada periyodik aralıklarla dönen Norveç’in muhteşem eğitim sistemine ilişkin galeriler gerçeği yansıtıyor. Norveçli çocuklar küçük yaşlardan itibaren Almanca ve İngilizce de öğreniyorlarmış. Norveççe, Almanca’ya çok benziyen bir dil. Yarım Almancam ile panolardaki yazılı yönlendirmelerin neredeyse tamamını anlayabildim.

Bizim Norveç tatilimizin amacı o dillere destan fiyortları görmekti. Fiyort nedir derseniz? Mucizevi bir şey… Bakınız kapak fotoğrafı…

Norveç gezilecek yerler / fiyort turları

Fiyortları gezmek için yüzlerce rota ve tur seçeneği mevcut. Hal böyle olunca hazırlık ve rota oluşturma aşaması biraz sancılı ve bol araştırma gerekiyor. “Norway in a Nutshell” adı altında paket turlar var. Bu turlar ya Bergen’den ya da Oslo’dan başlıyor. Sitelerine girip, seçiminizi yapıp, biletlerinizi alabilirsiniz. Ancak bu şekilde bilet almanızın tek faydası iki ayrı internet sitesine girmek zorunda kalmamanız olur. Örneğin Oslo’dan Bergen’e gideceksiniz. Bu turu satın aldığınızda elinizde iki tane tren, bir tane de feribot bileti olacak. Yol süresince, aldığınız tur kapsamında hiçbir ek fayda sağlayamayacaksınız. Sizi yönlendiren, rehberlik eden birileri olmayacak ve daha çok para vermiş olacaksınız. Peki tek başıma bu rotaları çok da çaba sarfetmeden nasıl belirleyeceğim? “Norway in a Nutshell” turlarını inceleyin, hoşunuza giden rotayı belirleyin ve bilet alacakmış gibi devam edin. Ek bilgi girmenize gerek kalmadan turun tüm kapsamını, ulaşım araçlarını ve saatlerini size gösterecek. Siz de bu ulaşım şekillerini öğrenip; Norveç tren yolu firması ve feribot firmalarının kendi internet sitelerinden kendi belirleyeceğiniz sefer saatlerine göre biletinizi alacaksınız. Bu şekilde kişi başı 60 Euro kar ettik. Norveç pahalılığında önemsenmeyecek gibi bir tutar değil.

Tren biletleriniz için: https://www.nsb.no/en/frontpage

Feribot biletleriniz için: https://www.norled.no/en/

Otobüs biletleriniz için: https://www.skyss.no/en/ (Kullanımı en zor olan sitenin otobüs firması olduğunu belirtmem gerekiyor ve biletlerinizi online olarak satın alamıyorsunuz. Sefer saatinden önce gidip biletinizi oradan almalısınız. Ama bizim rotamızda otobüse gereksinim duymadık.)

Norveç’te Rota Belirleme

Norway in a Nutshell’in sitesinden çıkarttığım belli başlı rotaları da sizlerin daha az uğraşması adına paylaşıyorum. Turlar Oslo başlangıçlı ama unutmayınız, tamamı çift yönlü yapılabiliyor. Yani Bergen’den de bu turları yapabilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz durakta konaklama da yapabilirsiniz.

1-Norway in a Nutshell: Oslo’dan Myrdal’a tren (4,5 saat); Myrdal’dan Flam’a tren (1,0 saat); Flam’dan Gudvangen’e feribot (2 saat 15 dakika); Gudvangen’den Voss’a otobüs (1 saat 15 dakika); Voss’dan Bergen’e tren (1,5 saat)

2-Preikestolen: Oslo’dan Myrdal’a tren (4,5 saat); Myrdal’dan Flam’a tren (1,0 saat); Flam’dan Gudvangen’e feribot (2 saat 15 dakika); Gudvangen’den Voss’a otobüs (1 saat 15 dakika); Voss’dan Bergen’e tren (1,5 saat); Bergen’den Stavanger’a otobüs (5,0 saat)

3-Sognefjord: Oslo’dan Myrdal’a tren (4,5 saat); Myrdal’dan Flam’a tren (1,0 saat); Flam’dan Bergen’e feribot (5 saat 15 dakika)

4-Hardangerfjord 1: Oslo’dan Bergen’e tren (6,5 saat); Bergen’den Rosendal’a feribot (2 saat); Rosendal’dan Odda’ya otobüs (1,0 saat); Odda’dan Lofthus’a otobüse (0,5 saat); Lofthus’tan Eidfjord’a feribot (1,5 saat); Eidfjord’dan Voringsfossen’e otobüs (gidiş-geliş); Eidfjord’dan Ulvik’e feribot (0,5 saat); Ulvik’ten Voss’a otobüs (1,0 saat); Voss’tan Oslo’ya tren (5,5 saat)

5-Hardangerfjord 2: Oslo’dan Voss’a tren (5,5 saat); Voss’tan Ulvik’e otobüs (1,0 saat); Ulvik’ten Eidfjord’a feribot (0,5 saat); Eidfjord’dan Voringsfossen’e otobüs (gidiş-geliş); Eidfjord’dan Norheimsund’a feribot (3,0 saat); Norheimsund’dan Bergen’e otobüs (1,5 saat)

Bizim rotamız ise şu şekildeydi;

Varış günümüzü Oslo’da geçirdik; ardından tren ile Myrdal ve Flåm’a ulaştık. Flåm’a göre çok daha sakin olan Flåm’ın komşusu Aurland’da bir gece konakladık. Ertesi gün akşam üzeri 5 saatlik bir feribot yolculuğu ile Sognefjord üzerinden Bergen’e geçtik. Bergen’de iki gün geçirip; gece treni ile Oslo’ya döndük ve o günün akşamı Berlin’e yola çıktık.

Norveç’te nerede kalınır?

Norveç’te en pahalı şey konaklamak. Hele bir de bizim gibi otel rezervasyonunda geç kaldıysanız ve festival zamanında geldiyseniz vay halinize.

Oslo’da sadece bir gece konakladık ve gezimizin 10 gün öncesinde en uygun fiyatlı otel olarak City Box Oslo’yu tercih ettik. Oslo’da konaklamak için Karl Johans Sokağı çevresini tercih etmenizi öneririm. Otelimiz de bu sokağın hemen bir paraleliydi. Norveç’te her şey gibi çalışan maliyetleri de oldukça yüksek olduğundan, az çalışan çalıştırma ya da aynı çalışanın birden fazla pozisyonda bulunması gibi durumlar söz konusu. Örneğin; sabah kahvaltısında aşçı olarak gördüğünüz personal öğleden sonra resepsiyon işlerine dahil olabilir ya da resepsiyon görevlisi oda görevlisi gibi elinde yatak örtüleri ile koşuşturuyor olabilir. Oslo’daki otelin de bu doğrultuda enterasan bir konsepti var. Otel bünyesinde acil durumlarda danışabileceğiniz görevli dışında başka bir görevli bulunmuyor. Otel giriş ve çıkış işlemlerinizde bir makine ile muhattapsınız. Bu müşteriye de zaman kazandırıyor. Odalar oldukça ufak, televizyon, dolap yer almıyor. Zaten tatilde kim televizyon izler ki? Eğer 1-2 gün için tercih edecekseniz, doğru bir tercih. Ama uzun dönemler için biraz daha konfora ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu arada kahvaltı ve uzun süreli kalışınızda günlük temizlik yok.

İkinci gecemizde Aurland’da konakladık. Aurland’ı tercih etme sebebimiz Flåm’a göre daha sakin olması ve otellerin de daha uygun fiyatlı olmasıydı. 200 yıllık bir işletmede konakladık. Vangsgaarden Gjestgiveri oteli eski, ahşap bir evde hizmet veriyor. Butik tarzına göre oldukça tatmin edici bir kahvaltı sunuyor. Biz bayıldık. Aurland zaten ufacık bir köy, her yer merkezi.

Gelelim Bergen’deki facia otelimize. Bergen’deki kalışımız Hansa Günleri’ne denk geldi ve otellerde yer yoktu, çok zor otel bulabildik ve elimiz titreyerek inanılmaz yüksek bir rakama rezervasyon yaptırabildik. Scandic Byparken’ın ekonomik odalarını tercih ettik. Bütçe kısmından fiyata bakarsanız, o fiyata yine de çok kötü bir oda beklemiyorduk. Oda ufaktı, yatak ufaktı. Banyoda duş teknesi bile yoktu. Bir alana perde çekmişler, duş aldığın gibi tüm banyoyu sel götürüyor. Daha da kötüsü; ertesi gün oda temizliği istiyorsun, sadece ıslak havlular alınıyor, onun dışında asla bir temizlik yok. Tek güzel yanı konumu ve kahvaltısı idi. Kahvaltı salonuna da geç inerseniz, oturmak için insanların başında kalkmalarını bekliyorsunuz. Bence bu otelin önünden bile geçmeyin.

Norveç’te Yeme – İçme:

Norveç pahalı bir ülke ama yeme-içme beklediğim kadar da pahalı değildi. Ben kendimi çok daha kötüsüne hazırlamıştım. Tabii bu cümleleri bu kadar rahat yazabiliyor olmamdaki esas unsur halihazırda zaten Euro kullanıyor oluşumuz. Yoksa TL’ye çevirince her rakam dudak uçuklatıyor. Biz tercihimizi yine evden getirdiğimiz kuruyemiş&sandviçler ve fast foodcular olarak kullandık. Sadece bir gün havalı bir burgercide yedik (2 kişi, 600 NOK). Mc Donalds’da kola ve patates dahil menüyü 85 NOK’a (9 Euro) yiyebilecekken; daha şık bir kafede sadece samona 220 NOK (23 Euro) da verebilirsiniz. Mc Donalds ve Burger King’lerde içecekler de sınırsız.

Bütçede yeme-içme kaleminin ağırlığını su oluşturuyor. Aslında Norveç’te çeşme suyu içilebiliyor ama biz tercih etmedik. 660 ml’lik sular genelde 32 NOK civarı (3,2 Euro). Çeşme suyu tercih ederseniz maliyetler daha da düşecektir.

Alışverişleriniz için ise mutlaka “Kiwi” isimli süpermarket zincirini tercih edin. Adım başı “Seven Eleven” ve adını hatırlamadığım “N” sembollü zincirler göreceksiniz. Ama “Kiwi” karşılaştırılamaz derecede daha ucuz. Bergen’de merkezi konumda 2-3 adet şubesi var, Oslo’da ise çok merkezi olmayan bir şubesini görebildim. Ayrıca Norveç’te gördüğünüz etiketteki NOK fiyatlarına ek olarak kasada 2-3 NOK daha fazla ödeyeceksiniz. Çünkü etiket fiyatlarına vergi dahil değil.

Norveç’e ne zaman gidilir?

Kuzey ışıklarını görmek için Norveç’e gidiyorsanız, en uygun ay Şubat. Ve daha kuzeydeki şehirlere gitmeniz gerekiyor. Ama bizim gibi fiyortları görecekseniz, sezon Mayıs ayında başlıyor. Tabii bu Mayıs’ı bildiğiniz Mayıs’lar ile karıştırmayınız. Biz Haziran ayında gitmemize rağmen, üzerimizden montumuzu çıkartma ihtiyacı hissettiğimiz bir sıcaklığı asla yaşamadık. Ben akşamları yağmurluğumun içini bir ya da iki polar ekleyerek de destekledim. Yağmur demişken; Norveç’in bize inanılmaz ihtimas geçtiğini de belirtmem gerekiyor. Senenin çoğunu yağmurlu geçiren bu ülkede sadece bir kez yağmura denk geldik. MeEvsim ne olursa olsun, yağmurluğunuzu ve şemsiyenizi de beraberinizde götürünüz.

Gelelim Norveç’in batmayan güneşlerine… Orada bulunduğumuz tarihlerde güneş batışları 22:30 ila 23:00 arasındaydı. Ki bu bitmeyen günler gezmek için çok ideal. Zaten güneş battıktan sonra da bir karanlık beklemeyin, hava asla kararmıyor. Alacakaranlıktan da daha açık bir renk alıyor ve 4 gibi yine güneş doğuyor. Eğer ışıkta uyuyamayanlardansanız, yanınıza bir de uyku gözlüğü almanızda fayda var.

Norveç’te ne kadar kalınır?

Bu soruya verilebilecek net bir cevap yok bence. Haftasonu fiyort turu yapıp, dönen de var. Bizim gibi 5-6 gün az gelen de. Her zaman gelinebilecek bir yer olmadığından doya doya yaşayın bence ve minumum bir haftanızı ayırın. Benim aklımda kalan diğer fiyort gezilerini de gerçekleştirebilmem için 4-5 güne daha ihtiyacım vardı. Daha da kuzeylere giden cruise turları 10-11 gün sürüyor.

Bütçe:

Norveç’in para birimi Norveç Kronu (NOK) ve 1 Euro 9,44 NOK’a, 1 TL ise 2,86 NOK’a denk geliyor. Ama bu oranları döviz bürolarında yakalamanız imkansız. Döviz bürolarında Euro için en iyi oran 8,7 NOK civarı ama bir de komisyon alıyorlar. Ya yanınızda NOK götürün ya da banka kartınızı kullanın. Norveç’te her yerde kart geçiyor, tuvaletlerde bile. Bizim bankamızın oranı da döviz bürolarına göre çok iyiydi, dolayısı ile çoğunlukla banka kartımızı kullandık.

 • Uçak bileti: 62,5 Euro (kişibaşı)
 • Oslo havaalanına ulaşım: 184 NOK (gidiş-dönüş, kişibaşı)
 • Oslo otel: 995 NOK (1 gece, 2 kişi)
 • Oslo Ulusal Galeri: 100 NOK (kişibaşı)
 • Oslo-Flam tren bileti: 589 NOK (kişibaşı)
 • Flam-Aurland feribot: 91 NOK (kişibaşı)
 • Aurland otel: 1300 NOK (1 gece, 2 kişi)
 • Aurland’da Stegastein seyir terasına gidiş: 275 NOK (kişibaşı)
 • Aurland-Bergen feribot: 780 NOK (kişibaşı)
 • Bergen otel: 3.361 NOK (2 gece, 2 kişi)
 • Bergen Fünikiler: 45 NOK (tek yön, kişibaşı)
 • Bergen fiyort turu: 550 NOK (kişibaşı)
 • Bergen-Oslo tren: 449 NOK (kişibaşı)
 • Oslo tren istasyonu bagaj kasası: 60 NOK
 • Oslo Vigeland Park’a gidiş: 32 NOK (kişibaşı)
 • Yeme – İçme: 2.688 NOK (6 gün, 2 kişi)

Sonuç olarak; 6 günlük, bol gezmeli Norveç tatilimizin her şey dahil iki kişilik maliyeti 1.654 Euro olarak gerçekleşti. TL’ye vurunca daha sarsıcı ama gitme imkanı bulan mutlaka gitsin. Bu maliyetler alacağınız hazzın, aşık olacağınız Norveç doğasının yanından bile geçmez.

Norveç’in ne kadar muhteşem bir ülke olduğunu görmek için;

Bkz: Oslo

Bkz: Oslo’dan Flåm’a yolculuğumuz

Bkz: Flåm

Bkz: Aurland

Bkz: Sognefjord

Bkz: Bergen

 

Paylaş

2 Yorum

 1. […] hem çok daha fazla keyif alacak, hem de en azından yarı yarıya kar edeceksiniz. Bakınız: Norveç seyahatim. Tur ile çok daha pahalıya gelecek fiyort turlarını çok daha ucuza gezmiş […]

 2. Hande Hande

  Çok detaylı ve güzel bir yazı, tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!