İçeriğe geç

Flåm – Dünyanın en turistik köyü

Unutulmaz tren yolculuğunun ardından, unutulmaz manzarası ile Flåm sizleri bekliyor. Burası Norveç’in en derin ve en uzun fiyortunun yani Sognefjord’un en ucunda yer alıyor. Fiyort turu süresince konaklayacak kişiler çoğunlukla burayı tercih ediyor. Gerçekten kumsalında önünüze serilen manzara, arkanızı kaplayan yemyeşil dağlar Flåm’ı dünyanın en güzel köylerinden biri haline getiriyor.

Tren ile ulaşanların yanısıra, cruise gemileri de burada demirleyince gün boyu turistin eksik olmadığı ve oldukça kalabalık bir yer haline geliyor.Ama koyları hep sakin, kalabalık genellikte restoran ve alışveriş alanında. İnsan buralarda yaşamanın hayalini kurmaktan kendini alamıyor. Önün masmavi bir deniz, arkan yemyeşil dağ.

İnterneti olan ve çok aktif çalışan bir turizm merkezi var, her sorunuzun cevabını alabilirsiniz. Ayrıca çevredeki aktivitelere katılmak istiyorsanız, biletinizi buradan almalısınız.

Flåm
Flåm

Aynı zamanda geniş bir hediyelik eşya dükkanı ve 2-3 tane kafe&restaurant da bulunuyor. Yemeklerde beklentiyi yükseltmemekte fayda var. Ne de olsa Norveç’in en turistik köylerinden, dolayısı ile fiyat/kalite oranı çok karlı değil. Aman manzara ile böylesine gözümüzü, ruhumuzu doyurduktan sonra ne yediğinin de bir önemi yok bence. Sadece susup, uzaklara bakmak, mavileri seyretmek istiyor insan.

Flåm’da kalınır mı?

Biz otel rezervasyonunda geç kaldığımızdan, Flåm’da kalan son 2-3 odanın fiyatı epey uçuklaşmıştı ve hem sakinliği hem de yeni bir yer görme düşüncesi ile Aurland’ı tercih ettik ve pişman olmadık. Bence burada konaklamak için gereksiz masraf yapmaya gerek yok, ama bir aktarma noktası olarak değerlendirip, az da olsa vakit geçirmekte fayda var. Çünkü Norveç’te gezilecek yerlerin başını çekiyor kendisi. Akın akın gelen cruise gemilerinin bir bildikleri olsa gerek. Hele gemi ile uzaklaşırken ardınızda bıraktığınız manzara adamı şair edecek cinsten.

Norveç’in ne kadar muhteşem bir ülke olduğunu görmek için;

Bkz: Norveç

Bkz: Oslo

Bkz: Oslo’dan Flåm’a yolculuğumuz

Bkz: Flåm

Bkz: Aurland

Bkz: Bergen

Paylaş

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!