İçeriğe geç

LEIPZIG: HUZURLU ve SANATSEVER ŞEHİR

Paskalya tatilini değerlendirelim ama çok da uzaklara gitmeyelim; günübirlik gezip, dönelim deyince Leipzig çok cazip bir seçenek olarak karşımızda belirdi. Berlin’den trenle 1 saat 15 dakikada varabildiğimiz şehre; sabah erken saatlerde gidip, gece döndük.

Leipzig Almanya’nın Saksonya eyaletinin 2. önemli şehri. (İlki Dresden)

Şehrin adı Bach ve Leipzig Üniversitesi ile özdeşleşmiş. 2. Dünya Savaşı’nda çok yara almayan, şanslı kentlerden. Goethe Faust’unda bu şehri “Küçük Paris” olarak tanımlamış. Geçmiş zamanlarda bir çok ünlünün yolu Leipzig’e düşmüş.

500.000 dolaylarında nüfusa sahip şehrin merkezi bir kaç geniş cadde ve gün içinde defalarca turlayabileceğiniz ara sokaklardan oluşuyor. Küçük ve huzurlu bir şehir. Bu sokaklarda çok sayıda pasaj bulunuyor, bu pasajlara giriniz ve güzel mimarileri görünüz.

Leipzig’te Yeme – İçme:

Eski şehirde bir çok kafe ve restaurant bulunuyor, geç saatlere kadar da açıklar.

Madler Pasajı’nın içerisindeki “Auerbachs Keller” 1538 yılından beri faaliyet gösteren ve Goethe’nin çok zaman geçirdiği eski bir birahane. Günümüzde pahalıca ve çok rağbet gören bir restaurant. Öğlen 12’de açıldığında, kapılarda bekleyen akın akın insan içeriye hücum ediyor. Akşam giderseniz ise rezervasyon şart. Salatalar 20 Euro, ana yemekler ise 25 Euro’dan başlıyor.

Coffe Baum isimli mekan ise hem restaurant hem kafe hem de müze olarak hizmet veriyor. Avrupa’daki en eski ikinci kafeymiş. (İlki Paris’te) 1686 yılında açılmış. Wagner, Goethe, Bach gibi isimler bu kafede vakit geçirirlermiş. Bu binanın bazı katları müzeye dönüştürülmüş. Kahve kültürüne ilişkin dökümanları ve kahve aletlerini görebiliyorsunuz. Fiyatlar oldukça uygun. Yemekler 10-15 Euro, kahveler 2-4 Euro. Menülerinde 3,70 Euro’ya Türk kahvesi de mevcut, şekerli servis ediliyor, sade içecekler belirtmeyi unutmasın.

Cafe
Coffe Baum

Şehir içi Ulaşım:

Şehirde yaygın bir otobüs, tramvay ve tren ulaşımı mevcut. Ama 1-2 yer dışında toplu taşıma kullanmanıza gerek yok. Çoğu yer yürüme mesafesinde. Tren istasyonu da şehir merkezinde. Toplu yaşıma için bilet fiyatı ise 2,5 Euro’dan başlıyor.

Leipzig Kart:

Günlük Leipzig kart 11,50 Euro. Ücretsiz toplu taşıma ve müzelerde indirim sağlıyor. Şehir yürüyerek gezilebilebildiğinden ve çok müze ziyaret etmeyeceğimiz için gerek görmedik.

Ne kadar kalınır?

Eğer müze gezmeyecek iseniz bir gün fazlasıyla yeterli. Çoğu müzeyi gezeceğim diyorsanız ise iki gün tercih edebilirsiniz.

Bütçe:

  • Tren bileti: 38 Euro (1 kişi, geliş gidiş)
  • Bach Müzesi: 16 Euro
  • Yemek (Vapiano): 16 Euro
  • Kahve (Coffe Baum): 7,40 Euro
  • Atıştırmalık (Merkezde bir kafe/bar): 14 Euro
  • Toplu taşıma: 5 Euro (1 kişi, geliş gidiş)
  • Seyir terası: 3 Euro (1 kişi)

Gelelim gezi programımıza…

Leipzig’te gezilecek yerler

Leipzig Hauptbahnhof / Leipzig main station / Leipzig Tren İstasyonu

Avrupa’nın en büyük tren istasyonuna sahip Leipzig’te tren istasyonunda bulamayacağınız şey yok desek yeridir. İstasyon orta ölçekte bir alışveriş merkezine sahip.

trengarı
Leipzig Tren İstasyonu

Nikolaikirche / St. Nicholas Church / Aziz Nikolai Kilisesi

Tren istasyonundan çıktığınızda Nikolaistr. üzerinde dümdüz ilerlerseniz bu kiliseye çıkıyorsunuz. Burası bir Ortaçağ kilisesi. Komünist rejime karşı 1982 yılında dualar ile bir araya gelmeye başlayan insanlar, tarih 1987’yi gösterdiğinde daha politizelermiş. 1989’da ise komünist rejime karşın barışçıl başkaldırı yapılması çağrısının yapıldığı ilk yer olmuş.

NikolaiKirche
Aziz Nikolai Kilisesi

Alte Handelsbörse / Old Stock Exchange / Eski Borsa Binası

1678 ile 1687 yılları arasında 30 iş adamının girişimiyle yapılan bina şehrin ilk barok binası ve Leipzigli iş adamlarının en eski buluşma noktası. Binanın önünde ise Goethe heykeli yer alıyor. Heykelin önünde ise Naschmarkt uzanıyor.

Altes Rathaus / The Old City Hall / Eski Belediye Binası

Arkasını Naschmarkt’a dayayan Eski Belediye Binası’nın önünde ise Leipzig Markt bulunuyor. Noel pazarı, Paskalya pazarı bu meydanda kuruluyor.

EskiBelediyeBinası
Eski Belediye Binası ve önünde uzanan Leipzig Markt

Bina günümüzde Şehir müzesi olarak kullanılıyor. Giriş ücreti 6 Euro.

Binanın altında hediyelik dükkanları ve antika mağazaları bulunuyor. Hediye dükkanındaki minyatür kitap sergisi ise görülmeye değer.

Kitaplar
Kibrit kutusu büyüklüğünde kitap koleksiyonu

Thomaskirche / St. Thomas Church / Aziz Thomas Kilisesi

Leipzig Markt’a arkanızı verdiğinizde Aziz Thomas kilisesi sağ çaprazınızda kalıyor.

ThomasKirche.JPG
Aziz Thomas Kilisesi

Bu kilise Bach ile özdeşleşmiş. Johann Sebastian Bach 1723-1750 yılları arasında bu kilisede koro şefliği yapmış. Aynı zamanda Bach’ın mezarı da burada bulunuyor.

BachınMezarı
Bach’ın mezarı

Gotik mimariye sahip kilisenin önünde Bach’ın bir de heykeli bulunuyor.

ThomasKirche2.JPG
Aziz Thomas Kilisesi önündeki Bach Heykeli

Kilisenin ikinci katında devasa bir kilise orgu yer alıyor. Bu org Bach’ın müziği için uygun olmayında ikinci bir org yapılmış ve Bach bu orgu kullanmış.

Kilisenin vitrayları da çok güzel.

Bach Museum / Bach Müzesi

Aziz Thomas kilisesinin karşısında Bach Müzesi yer alıyor. Bach’ın yaşadığı bu ev Bach Vakfı tarafından müzeye dönüştürülmüş. Burası Bach’ın orjinal el yazmalarını görebilediğiniz, bestelerini dinleyebildiğiniz ve oyunlar oynayabildiğiniz bir müze. Şaşırtıcı yanı ise Bach’ın aslında kilisenin ilk tercihleri arasında yer almaması. Teklif götürülen diğer kişiler bu teklifi kabul etmeyince kilise biraz da mecburiyetten Bach’a teklif götürüyor ve Bach Leipzig’e geliyor. Müzede Bach’ın soy ağacı, zaman geçirdiği yerlerin haritası, görev yaptığı Aziz Thomas Kilisesi’nin kuralları gibi kısımlar da var. Tüm döküman ve görsellerde Braille alfabesi de yer alıyor. Giriş ücreti 8 Euro.

BachMüzesi.JPG
Bach Müzesi’nde sergilenen Bach’ın orgu

Johannapark / Johanna Parkı

Aziz Thomas kilisesinin arka tarafından sol çapraz yönünde ilerlediğinizde bu parka çıkıyorsunuz. İçerisinde ufak bir gölet de bulunan bu parkta yorgunluk atabilirsiniz.

Bundesverwaltungsgericht / The Federal Administrative Court / Almanya Federal İdare Mahkemesi

Johanna Parkı’nı arkanıza aldığında sağınızda kalan bu güzel bina; Almanya’nın en yüksek dereceli yargı mahkemelerinden birine ve en yüksek dereceli idare hukusu mahkemesine ev sahipliği yapıyor.

Mahkeme
Almanya Federal İdare Mahkemesi

Neues Rathaus / New City Hall / Yeni Belediye Binası

Bina Federal İdare Mahkemesi’nin hemen çaprazında kalıyor.

BelediyeBinası
Yeni Belediye Binası

Panorama Turm / Panorama Tower / Panorama Kulesi

Leipzig’in en yüksek binasının seyir terasından Leipzig’i seyretmeniz mümkün. Uzunluğu 142 m, bir restaurant ve kafe de bulunuyor. Giriş ücreti 3 Euro. Bina bugün Leipzig Üniversitesi’ne ait.

Universität Leipzig / Leipzig University  / Leipzig Üniversitesi

Üniversite’de okuyan ünlü isimlerden bazıları; Johann Wolfgang von Goethe, Richard Wagner ve Angela Merkel. Tüm şehirde etkisini hissettiren üniversitenin ana binası da çok güzel. Panorama Kulesi’nin hemen yanında bulunuyor.

LeipzigUni.JPG
Leipzig Üniversitesi

Völkerschlachtdenkmal / Battle of the Nations Memorial / Uluslar Muharebesi Anıtı

Şehir merkezinin dışında bulunan bu anıta Leipzig Markt’tan geçen S1 ile ulaşabilirsiniz. Bilet ücreti gidiş dönüş 5 Euro. 10-15 dakika tren yolculuğundan sonra 10 dakika yürüyerek anıta ulaşabiliyorsunuz. Anıt Almanya’nın en büyüğü olma özelliğine sahip. 91 metre uzunluğunda. 500.000 kişinin katıldığı ve 120.000 kişinin hayatını kaybettiği 1813 Leipzig Muharebesi’nin 100. yılında Napolyon’a karşı kazanılan zaferin anısına yapılmış. Avrupa’da görmeye alışkın olmadığımız türden bir anıt. Tarih öncesi tapınakları andırıyor. Giriş ücreti 8 Euro. Seyir terası da bulunuyor. Ama İçini gezmeseniz bile görülmesi gerekir.

Anıt
Uluslar Muharebesi Anıtı

Paylaş

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!